Edmund Allenby

Edmund Allenby
  • Meslek : Asker
  • Önem : I. Dünya Savaşı’nda Müttefik orduları komutanlığını yapması
  • Doğum : 23 Nisan 1861 – Nottinghamshire
  • Ölüm : 14 Mayıs 1936 - Londra

Birinci Dünya Savaşı’nda Müttefik orduları komutanlığını yapan Edmund Henry Hynman Allenby, Nottinghamshire’da doğdu. Kısa bir süre dini eğitim görmesinin ardından Hindistan’da devlet memuru olmak için girdiği sınavda iki defa başarısız olunca, girdiği başka bir sınavla Sandhurst Kraliyet Askerlik Akademisi sınavlarını kazandı. Inniskilling Dragon adıyla anılan bir süvari birliğinde görev aldı. Daha sonra rütbesinin yükseltilmesinden sonra alayıyla birlikten daha önce gitmiş olduğu Güney Afrika’ya giderek Boer Savaşı’nda yer aldı. Bu savaşta iyi bir süvari subayı olarak kendini gösterdi. Bu savaşın ardından da tuğgeneralliğe yükseltildi. 1914 yılında bir süvari tümeniyle Fransa’ya gönderildi. İlerleyen dönemlerde Ortadoğu’da yeni bir komutan gereksinimi ortaya çıkması üzerine bölgeye gönderildi.

1917’de Gazze’de Osmanlı Ordusu’nu yenerek Kudüs’ü olması ona olağanüstü bir prestij sağladı. 1918’deki Meziddo yenilgisinden sonra, Şam’a ve Halep’e girerek, Suriye’deki Osmanlı egemenliğine son verdi. 1919’da mareşalliğe yükseltilerek vikont sanını aldı. Aynı yıl, Mısır yüksek komiserliğine atandı. General Allenby, 1922 yılında Mısır’a biçimsel bağımsızlık tanıyan antlaşmanın hazırlanmasında rol aldı. Bu antlaşmaya göre İngiltere, Mısır’a bağımsızlık veriyor ama savunma, yolların korunması, Mısır’da oturan yabancılar ile azınlıkların güvenliğinin sağlanması gibi hakları elinde tutuyordu. İngiliz işgal kuvvetleri ile danışmanlar ve öteki temsilciler Mısır’da kalıyordu. Allenby, 1925’te emekli olana değin yüksek komiserlik görevini sürdürdü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

İsmet Üzen, İngilizlerin Kudüs’ü Ele Geçirmesi ve General Edmund H. H. Allenby’nin Kudüs’e Törenle Girişi,  Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi, cilt.19, sayı.2, 2009

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun