Edmondo De Amicis

Edmondo De Amicis
  • Kişiliği : İtalyan edebiyatçı, İstanbul adlı kitabın yazarı
  • Doğum : 1846 - Oneglia, İtalya
  • Ölüm : 1908 - İtalya
  • Başlıca Eserleri : İstanbul, Çocuk Kalbi,

Türkiye’de özellikle İstanbul’u anlatan ve içerisinde İstanbul’a ait çeşitli gravürlerin bulunduğu ‘’İstanbul’’ adlı eseriyle tanınan ünlü İtalyan edebiyatçı Edmondo De Amicis, Oneglia’da dünyaya geldi. Dönem şartları itibariyle askerliğe yönelen Amicis, Askeri Akademisi’ni tamamlayarak topçu subayı oldu ve 1866 Avusturya-İtalya Savaşı’na katıldı. Yazma arzusunu askerlik görevini icra ettiği dönemlerde de gerçekleştiren Amicis, ordunun yayın organına askerlik hayatı üzerine çeşitli yazılar yazdı ve yirmi bir yaşında yayın müdürü oldu. Askerlikten ayrılmasının ardından Hollanda, İngiltere, Fas, Paris gibi farklı ülkelerden farklı şehirlere seyahat etti, buradan edindiği izlenimleri Ricordi di Parigi adlı kitaplarında yayımladı. Seyahatle geçen uzun yılların ardından 1880 itibariyle seyahat etmekten vazgeçen Amicis, kendini tamamıyla yazılarına verdi ve şiirleriyle asıl şöhretini kazandığı çocuk ve okul hayatını konu edinen eserlerini kaleme almaya başladı.

Edebi hayatı boyunca çeşitli yazılar kaleme alan Amicis’in eserlerinden en ünlüsü otuza yakın dile çevrilen ‘Çocuk Kalbi’ adlı kitabıdır. Bir öğrencinin günlük notları şeklinde kaleme alınmış bu eser Türkçeye de çevrilmiştir. Ancak Türkiye açısından en önemli eseri İstanbul seyahatindeki izlenimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı ‘İstanbul’ adlı eserdir. Gazetecilikten gelen üstün gözlem yeteneği ve daha önce hiçbir seyahatname yazarında görülmeyen akıcı üslubu sayesinde bu eser, Avrupa’da o güne kadar yazılmış en popüler İstanbul seyahatnamesi haline gelmiştir. Eserin kitleler tarafından bu kadar yoğun tutulmasının bir diğer nedeni de şüphesiz ki içerisinde yer alan usta işi gravürlerdir. Edmondo De Amicis ile birlikte İstanbul’a gelen Junck ve Cesare Biseo adlı ressamların yaptıkları bu gravürler, İstanbul betimlemesinde başarılı olarak esere farklı bir bakış açısı kazandırmıştır. Hayatını edebiyata adayan ünlü İtalyan edebiyatçı, Bordighera’da vefat etmiştir.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Mahmut H. Şakiroğlu, Edmondo De Amicis, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 1994, cilt.9, sf.60-61

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun