Eadweard Muybridge

Eadweard Muybridge
  • Meslek : Fotoğrafçı
  • Doğum : 1830
  • Ölüm : 1904

Fotoğrafçılık tarihinin en önemi artistik ve teknik yenilikçilerinden biri olan Eadweard J. Muybridge, hareket halindeki insan ve atları gösteren fotoğraf dizileri ile büyük bir üne kavuştu. Geliştirdiği yeni teknikler ile çektiği resimleri, kameranın nasıl farklı kullanılabileceğini göstererek film endüstrisinin de temellerini attı. Asıl adı Edward Muggeridge olan fotoğrafçı, İngiltere’deki King-ston-upon-Thames bölgesinde doğdu. Yaklaşık beş kez isim değiştirdi ve en son 1850’lerin başımda Edweard Muybridge’de karar kıldı. 1855 yılında San Fransisco’ya giden sanatçı burada doğa fotoğrafçısı olarak çalıştı.

Tren yolu baronu ve Kaliforniye eski valisinin “dört nala giden bir atın ayaklarının hepsinin aynı anda yerden kesilmesi mümkün müdür?” sorusuna yanıt verebilmek için yeni fotoğraf teknikleri geliştirme üzerinde çalışan Muybridge, bu teknik üzerine tam 6 yıl çalıştı. Ancak 1874 yılındaki cinayet yargılanması nedeniyle yarıda kesildi. California Napa Jürisi, on üç saat düşündükten sonra Muybridge’in eşinin sevgilisini öldürmesinin haklı nedenleri olduğu gerekçesiyle onu beraat ettirmeye karar verdi. Ünlü at fotoğrafları dizisi, 15 Haziran 1878 sabahında on iki kamera ile Palo Alto’daki bir yola çekildi. Yirmi dakika sonra grup gözlemcilerinin önünde Muybridge resimleri tab etti. Çok kısa bir süre için de olsa atların ayağının aynı anda yerden kesildiğini kanıtladı. Muybridge insanların, atların, bizonların ve diğer hayvanların hareket ederken resimlerini çekmeye devam etti. İlkel bir hareketli fotoğraf makinesi olan “Zoopraxiscope”i icat etti. Bu alet film projektörünün atası olarak kabul edilmektedir. Ömrünün son on yılını İngiltere’de geçiren Muybridge yetmiş dört yaşında öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun