Dorothy Day

Dorothy Day
  • Meslek : Solcu, aktivist
  • Doğum : 1897
  • Ölüm : 1980

Açlar, unutulmuşlar ve mazlumlar için mücadele eden solcu bir aktivist olan Dorothy Day, Brooklyn’de dünyaya geldi. Çocukken sık sık seyahat etti. 1906 yılında San Fransisco’daydı. Yaşanan büyük depremden sağ kurtuldu. Ailesi dindar değildi. Hayatının ilk birkaç on yılında Day pek de dindar sayılmazdı. Genç bir kolej öğrencisi olarak sosyal politika ile ilgileniyordu. 1916 yılında okulu bıraktı. Radikal gazete The Call(Çağrı) için muhabir olarak çalışmaya başladı. 1920’lerde New York’taki radikal politik hareketlerin cazibesine kapıldı. Bohem bir hayat tarzı benimsedi. Çok ayıda sevgilisi oldu. Yasa dışı kürtaj yaptıran Day, daha sonra bundan büyük pişmanlık duydu. 1927 yılında hamile kalmasının ardından dini bir uyanış yaşadı ve Katolik oldu. Kilisenin kürtaj karşıtı tavrının coşkulu bir destekçisi oldu.

Day, Katolik olsa da politik ideallerine bağlı kalmaya devam etti. Peter Maurin ile birlikte 1933 yılının Mayıs ayında Catolic Worker’ı çıkartarak politik idealleri ile Katolik inancını birleştirmiş oldu. Böylece solcu ve toplumsal meselelere duyarlı dindar bir hareket yaratmayı umuyordu. Gazeteye ek olarak evsiler için barınaklar, klinikler ve sığınaklar açtı. Day, Katolikler arasında bile tartışmalı bir figürdü. Bunun en büyük sebebi solcu ve savaş karşıtı düşünceleriydi. II. Dünya Savaşı sırasındaki askere almalara ve daha sonra Vietnam Savaşı’na karşı çıktı. New York Times’da çıkan ölüm ilanına göre Abbie Hoffman ondan bahsederken “ilk hippi” ifadesini kullandı. Seksen üç yaşındaki ölümünün ardından azize olması önerildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun