Donald George Quataert

Donald George Quataert
  • Meslek : Osmanlı ekonomi tarihçisi
  • Doğum : 10 Eylül 1941 - Rochester New York
  • Ölüm : 10 Şubat 2011
  • Başlıca Eserleri : Social Disintegration and Popular Resistance in the Ottoman Empire: 1881-1908, Ottoman Manufacturing in the Age of Industrial Revolution, Miners and the State in the Ottoman Empire: The Zonguldak Coalfield, The Ottoman Empire: 1700-1922, Manufacturing and

Osmanlı ekonomisi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Donald George Quataert, tarih alanındaki lisans eğitimini Boston Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra Harvard Üniversitesi Ortadoğu Araştırmaları Merkezi’ne kaydoldu. Burada Anadolu’da kıtlık üzerine yüksek lisans tezini yazan Quataert daha sonra doktorasını University of California’da bitirdi. University of California, Pomona College ve University of Houston’da ders verdi ve doçentliğini University of Houston’da aldı. Daha sonra State University of New York Binghamton’da ders vermeye başladı ve burada profesör unvanını aldı. 2009 yılının mart ayında ise çalışmalarıyla dünya çapında şöhret kazanan akademik kişilere verilen State University of New York “Distinguished Professor” unvanıyla ordinaryüs profesörlüğe yükseltildi. Türkiye’ye ilk defa 1961’de gelen ve ölümünden sonra anısına Boğaziçi Üniversitesi’nde “New Perspectives on the Late Ottoman Empire: A Conference in Memory of Donald Quataert [1941-2011]” isimli bir konferans da düzenlenen Quataert, Amerika’daki akademik hayatı süresince Turkish Studies Association ve Institute of Turkish Studies kurumlarında başkanlık da yaptı. Albany merkezli New York Eyalet Üniversitesi yayınlarının (SUNY Press) Ortadoğu’nun sosyal-ekonomik tarihi serisinin editörlüğünü uzun süre yürüttü.

Quataert’ın tarihçilik anlayışı devlet-merkezli söylemin ve tarih yazımının, Avrupa-merkezciliğinin, modernleşme kuramının baskınlığını kırma, Osmanlı işçisini ve köylüsünü tarihsel hikâyenin merkezine çekme, Osmanlı Devleti’nin tarihini kendi tarihsel bağlamı içerisinde değerlendirme şeklinde özetlenebilir. Bu alanda yaptığı çalışmaların yanı sıra Quataert ünlü Türk-Osmanlı tarihçisi Halil İnalcık ile birlikte “An Economic and Social History of the Ottoman Empire: 1300-1914” adlı kitabı hazırladı ve bu eserde XIX. yüzyıl ekonomisi bölümünü kaleme aldı. Yazarın bunların dışında altmış kadar makalesi de yayımlandı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Karahasanoğlu, Selim, Donald George Quataert, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2016, Cilt. Ek-2, Sf. 409-410

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun