Diyarbakır Arkeoloji Müzesi

  • Açılık Tarihi : 1934
  • Yer : Diyarbakır

Medeniyetler beşiği olan Anadolu’nun tarihi yüzünü ziyaretçilerine sunana Diyarbakır Arkeoloji müzesi ilk olarak 1934 yılında açıldı. 1986’da yeni binasına taşınıncaya kadar faaliyetini, Ulucami’nin batısındaki Artuklu Hükümdarı el-Melikü’s-Sâlih Mahmud zamanında yaptırılmış olan Sincariye (Zinciriye) Medresesi’nde sürdürdü. Bu süreçten sonra Türkiye’de yaygınlaşmaya başlayan modern müzecilik anlayışıyla inşa edilen özel bir binaya geçen müzede, başlıca Neolitik çağ, Hurri-Mitanni, Asur, Grek, Roma, Part, Sasani, Bizans, Emevi, Abbasi, İnaloğlu, Nisanoğlu, Artuklu, Akkoyunlu, Karakoyunlu ve Osmanlı olmak üzere yirmi altı uygarlığa ait eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Bunların içinde Bizans lahitleri, Roma heykelleri, çivi yazılı Asur stelleri, Urartu çanak çömlekleriyle süs eşyaları ve Grek, Roma, Bizans sikkeleri en ilgi çekici İslam öncesi eserleridir.

Müze içerisinde yer alan İslami eserlerin büyük bölümü etnografik eşya olmakla birlikte daha çok araştırmacılara hizmet veren kitaplar, Şeri sicil defterleri, mezar taşları, çoğu Artuklular’a ait zengin sikke koleksiyonları ve Selçuklu taş kabartmaları ile pişmiş toprak kapıları büyük önem taşımaktadır. Etnografik eşya, özellikle Diyarbakır yöresindeki Türk kültürüne ve halkın son yüzyıllardaki günlük yaşantısına ışık tutacak zenginliktedir. Bu eserler arasında ahşap kapılar, kapı tokmakları, ev inşaatında kullanılan demir malzeme gibi mimari parçalarla sedef kakmalı sandık, fildişi ve sedef işlemeli komodin, sandalye ve sehpalar, halı ve kilimler, halı yastıklar, divan örtüleri ve çok zengin bir kumaş eşya koleksiyonu özellikle dikkat çekecek çeşitliliktedir. Kumaş eşyanın çoğunluğunu ise kadın ve erkek kıyafetleri, gümüş simli bindallılar, üçetekler, kadın başlıkları, yemeniler ve çoraplarla gümüş başlık, gümüş ve altın kolye, kemer gibi bu kıyafetlerin aksesuarları teşkil etmektedir. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Necdet İnal, Diyarbakır Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, cilt.9, 1994

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun