Dietrich Bonhoeffer

Dietrich Bonhoeffer
  • Meslek : Alman teolog ve rahip
  • Doğum : 1906
  • Ölüm : 1945

II. Dünya Savaşı’yla daha da yükselen Nazi saldırganlığına karşı duran ve bu cesur karşı duruşu hayatıyla ödeyen Alman teolog Dietrich Bonhoeffer, günümüzde Polonya sınırları içerisinde bulunan Wroclaw’ın öne gelen ailelerinden birinin çocuğuydu. Bonhoeffer, I. Dünya Savaşı’nda savaşmak için çok genç olmasına rağmen savaşın getirdiği yıkıma şahit oldu. Ağabeyinin ölümü üzerine derin bir üzüntü yaşadı. 1927 yılında doktorasını tamamladıktan sonra İspanya, İngiltere ve ABD’ye gitti. Protestan teolojisi ile ilgili beğenilen kitaplar yazdı. 1931yılınca Almanya’ya dönünce rahip oldu. Berlin’de yaşadığı sıralar Naziler iktidarı ele geçirip Protestan ve Katolik kiliseleri üzerinde baskı uygulamaya başladılar.

1930’larda Bonhoeffer’in kilisesi kapatıldı. Savaş yaklaşınca ABD’ye gitti. Fakat direnişe katılmak için tekrardan Almanya’ya döndü. Bu dönemde halkı ile birlikte olmazsa savaş sonrasında Hristiyanlığın yenden kuruluşunda söz hakkı olmayacağına inanıyordu. 1943 yılında tutuklanan Bonhoeffer, Yahudilerin Almanya’dan kaçmalarına yardım ederken yakalanmıştı. Hitler’e başarısız bir suikastte bulunulan 20 Temmuz 1944 tarihinde hapiste olmasına rağmen komploya dahil olmakla itham edildi. Diğer komplocularla birlikte Flossenbürg’de idam edildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun