Diego Velazquez

Diego Velazquez
  • Önem : Barok sanatın önemli temsilcilerinden olan İspanyol ressam
  • Doğum : 1599
  • Ölüm : 1660
  • Başlıca Eserleri : Onur Hizmetçileri, Seville'nin Su Taşıyıcıları, Papa 10. İnnocent Portresi

Resim sanatında renk ve ışığı kullanmanın yeni yollarını geliştiren, köylülerin, papaların ve İspanya kraliyet ailesinin portrelerini yapan Diego Velazquez, Avrupa sanatının 17. yüzyılda başlayıp 18. yüzyıla kadar süren Barok dönemindeki en etkili figürlerden biri olarak kabul edilmektedir. Seville’de doğan Velazquez 11 yaşındayken sanat okuluna gitti. Aralarında “Su Taşıyıcısı”nın da bulunduğu pek çok ünlü çalışmasını henüz yirmi yaşına gelmeden tamamladı. Resimleri Madrid’teki resmi görevlilerin dikkatini çekti ve 1622 yılında Kral 4. Philip’in sarayına davet edildi. Amerika ve Avrupa’daki emperyal gücünün doruklarına ulaşan İspanyol Kral 4. Philip, genç sanatçıya ömür boyu destek oldu. Velazquez, kralın, müttefiklerinin ve ailesinin yüzlerce resmini çizdi. Ölmeden önce 61 yaşında şövalye ilan edildi.

Velazquez şairlerin, devlet görevlilerinin ve dönemin dini kişiliklerinin de resimlerini yaptı. İki kez İtalya’ya seyahat etti ve Flaman ressam Peter Paul Rubens ile arkadaş oldu. Madrid’teki Prado Müzesi’nde sergilenen “Onur Hizmetçileri” adlı resim sanatçı açısından doruk noktasıdır.  Karmaşık ve enigmatik olan çizimi, prensesi babası kralla birlikte loş bir odadaki açık kapıdan dışarı bakarken göstermektedir. Velazquez’in gölgesi de resmin köşesindeki gölgelerin arasında yer almaktadır. Işığın ve gölgelerin resimde ayrıntılı biçimde kullanımı Barok döneme özgü bir karakteristik olarak kabul edilmektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun