Dick Turpin

  • Meslek : Ünlü İngiliz hırsız
  • Doğum : 1705
  • Ölüm : 1739

İngiliz bir soyguncu olan ve ölümünden sonra hayatı çok fazla romantize edilen Dick Turpin, bir sığır hırsızı olarak başladığı kariyeri boyunca marjinal bir hayat yaşadı. 1735 yılında yalnız çalışmaya başlayana dek hırsızlar ve kaçak avcılardan oluşan bir çete üyesiydi. Posta ve nakliye arabalarını soydu. Londra dışındaki Epping Ormanı’nda bir adamı öldürünce başına konulan ödül daha da yükseldi. 18. yüzyılda işlediği cinayetler ve yaptığı soygunlar ile Turpin’in adı oldukça kötüye çıktı. Yakalanıp idam edilene kadar ulusun en çok aranan adamı oldu. Onun suç kariyeri İngiltere’nin ilk ücretli yol sisteminin kuruluşu ve yol kesilerek yapılan soygunculuğun tavan yaptığı döneme denk düşmektedir.

Turpin efsanesinin en önemli olayı ise gerçekte yaşanmamış olabilir. Bir rivayete göre Londra’da Black Bess adında bir at çalmış ve atın sahibi durumu fark edince polis çağırmıştır. Polislerle yaşanan silahlı çatışmanın ardından Turpin, atını York’a sürmüş ve peşindeki takipçileri atlatmayı başarmıştır. Tarihle pek az ilişkisi olan bu olay daha sonra halk kültürünün bir parçası haline geldi. Kuzey İngiltere’ye gelen Turpin at hırsızlığına John Palmer adıyla devam etti. Bir toprak sahibinin dönüş horozunu vurduğu için tutuklanınca yetkililer Palmar’ın aslında Turpin olduğunu anladılar. 18. yüzyılın başında İngiliz yasaları, Turpin’in işlediği neredeyse bütün suçlar için idam cezası öngörüyordu. At hırsızlığından mahkum oldu ve 1739’da öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun