Desmond Tutu

Desmond Tutu
  • Meslek : Başpiskopos, Güney Afrikalı insan hakları savunucusu
  • Doğum : 1931
  • Ölüm : -

Güney Afrika Apartheid rejiminin önde gelen bir karşıtı olan başpiskopos Demond Tutu, 1970’ler ve 1980’lerde ırkçı hükümete karşı geliştirdiği şiddet içermeyen protesto eylemleri ile büyük ün kazandı. Güney Afrika’daki Transvaal’de bir işçi ailesinin çocuğu olarak dünyaya gelen Tutu papaz olmadan önce lise öğretmenliği yaptı. Bu dönemde ülkedeki yasalar siyahilerin pek çok meslek dalında çalışmasını engelliyordu. Rahip olduktan sonra bir süre İngiltere’de kaldı. 1967 yılında ise geri döndü.

Bir Anglikan rahibi olan Tutu, Apparheid karşıtı mücadelenin önce gelen figürlerinden biri ve dünya çapında bir insan hakları savunucusu oldu. Bu tutumu nedeniyle 1984 yılında Nobel Barış Ödülü aldı. Büyük ölçüde beyaz bir cemaate sahip olan siyahi rahip, diğer Apartheid karşıtı liderlerden farklı olarak hiç cezaevinde yatmadı. Şiddeti desteklemedi. Bunun yerine uluslararası kamuoyunun Güney Afrika’ya yatırım yapmamaya çağırdı. Bu strateji Apartheid hükümeti üzerinde büyük bir ekonomik baskı yarattı. 1990 yılında Apartheid kaldırılınca Hakikat ve Uzlaşma Komisyonu’nun on yedi üyesine başkanlık etmekle görevlendirildi. Komisyon, Apartheid döneminde yaşanan insan hakları ihlallerini araştırdı. 1996 yılında başpiskoposluktan emekli oldu. Kanser teşhisi konulunca Güney Afrika’dan ayrıldı. ABD’de başarılı bir tedavi gördü. 2000 yılında Desmond Tutu Barış Vakfı’nı kurdu. Toplumsal adalet arayışı içerisinde olan marjinal halkların sesi oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun