Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri
  • Önem : Kapadokya'da bulunan önemli yeraltı şehirlerinden
  • Yer : Nevşehir
  • Kat Sayısı : 8

Kapadokya bölgesinin jeolojik özellikleri neticesinde inşa edilen sekiz katlı Derinkuyu Yeraltı Şehri, büyük bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekânlardan oluşuyor. Bölgede sayıları 200’e ulaşan bu yeraltı şehirleri arasında Derinkuyu, bambaşka bir dünya anlatan eşsiz bir yapıdır. Yapılışının esas amacı diğer yeraltı şehirlerinin amacıyla ortaktır; geçmişte sık sık saldırıya uğrayan şehirde tehlike anında halkın geçici sığınmasını sağlamaktır. Derinkuyu Yeraltı Şehri girişi dışarıdan fark edilmeyen ve yumuşak tüfün aşağıya doğru derinlemesine oyulmasıyla inşa edildi ve yöredeki evlere gizli geçitlerle bağlandı. Sekiz katı temizlenmiş şehrin derinliği, girişin hemen yanında bulunan bacaya göre 40 metre olmasına rağmen yedinci kattaki su kuyusu göz önüne alındığında 85 metreye ulaşmaktadır.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin birinci katındaki ahır hemen giriş bölümünde bulunmaktadır. Birkaç odadan oluşan bu bölümde hayvanlarım yem yiyebileceği ve su içebileceği kabaca oyulmuş oyuklar göze çarpıyor. İkinci kata giden koridorun sağında ve solunda oturma odaları yer alıyor. Bu kat ayrıca mutfak, şırahane ve üzüm ezme yerinin bulunduğu alandır. Su deposuna ulaşan bir deponun bulunduğu üçüncü kat ise erzak depolarıyla dikkat çekiyor. Çıkış güzergâhındaki dördüncü katta da erzak depoları ve odaları bulunmaktadır. Beşinci kata üçüncü kattan başlayan dar ve uzun galeriyle ulaşılıyor. Burada yeryüzüyle bağlantı kuran bir havalandırma bacası bulunmakta. Beşinci kattan altıncı kata giden geçidin iki yanında da günlük yaşam için kullanılan odalar sıralanıyor. Üç sütunla desteklenen beşinci kat ise Derinkuyu’nun en geniş mekânıdır. Haç planlı bir kiliseyi de ağırlayan bu katta bir kuyunun yanı sıra dar, alçak ve uzun bir tünel yardımıyla ulaşılan bir mezar odası yer alıyor. Sekizinci kat havalandırma bacası olan küçük bir odadan ibarettir. Diğer yeraltı kentleri gibi, bütün bulguları 5.-9. yüzyıllar arasında Bizans döneminden kalma Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin Arap-Sasani akınlarına karşı yapıldığı, Selçuklu ve Osmanlı döneminde de askeri amaçlarla kullanıldığı düşünülmektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun