Demir Tatil Köyü

Demir Tatil Köyü
  • Yer : Muğla, Bodrum
  • İlk Etap Tamamlanış Tarihi : 1987
  • Mimarları : Turgut Cansever, Feyza Cansever, Emine Öğün, Mehmet Öğün

Muğla’nın Bodrum ilçesinin eşsiz doğasının içinde Turgut Cansever’in Emine Öğün, Mehmet Öğün ve Feyza Cansever ile birlikte tasarladığı ve geliştirdiği Demir Tatil Köyü özgün mimari özellikleriyle önemli bir mimari eserdir. 1922’de Ağa Han ödülünü alan tatil köyü, Bodrum’un Mandayla Körfezi’nde çok daha geniş kapsamlı projenin ilk etabı olarak 1987 yılında tamamlanan yapılar grubunu, korunmaya alınmış bir çam ormanı içindeki alanda 35 villalık bir yapı olarak inşa edildi. Projenin ortaya çıkış noktası ise Bodrum ve çevresinde mantar gibi türeyen niteliksiz sitelere karşı bir alternatif oluşturmaktı.

Hedef konulan amaçlar doğrultusunda yapımına başlayan tatil köyünün inşasında kullanılan temel inşaat malzemeleri yöredekilerle sınırlandırıldı. Çevrede tek bir ağaç dahi kesilmemiş,  dışarıdan toprak getirilmediği gibi içeriden de toprak çıkarılmamıştır. Bölgenin Yunan, Bizans ve Osmanlı mirasını değerlendiren modern bir mimarlık tercih edilmiş; 12 farklı villa tipinin sağlanması evlerin kişiye özel tasarımını mümkün kılmıştır. Ayrıca ev sahipleri araziyi daha önceden gezerek villaların yerini önceden mimarla birlikte sağlama olanağı da buldu. Tek kısıtlama villalardan hiçbirinin birbirinin manzarasını kısıtlamaması oldu. Evlerin tümü deniz görecek ve optimum iklimlendirme sağlayacak şekilde düzenlendi. Arabaların site içine girişi minimumda tutulmaya çalışıldı. Alan toprak kaymasına karşı özel olarak güçlendirildi ve denizin kirlenmesine karşı özel önlemler alındı. Tüm bu fikirlerin birleştiği nokta ise konforun çevreye sağlıklı bir şekilde sağlanması oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun