Deli Halit Paşa

Deli Halit Paşa
  • Doğum : 1883
  • Ölüm : 14 Şubat 1925
  • Meslek : Asker, siyasetçi

Deli Halit Paşa, asker ve milletvekili. Asıl adı Halit Karsıalan'dır. Milli mücadeleye damga vurmuş askerlerden biridir. Kocaeli Grup Komutanı bulunduğu sırada TBMM'nin II. Dönem seçimlerine katılır ve 5 Temmuz 1923 tarihinde yapılan seçimde Ardahan'dan milletvekili seçilir. 9 Şubat 1925'te Afyonkarahisar Mebusu, bir dönem İstiklal Mahkemeleri celladı namıyla bilinen Kel Ali lakaplı Ali Çetinkaya ile kavga eder ve yaralanır ardından 14 Şubat 1925 tarihinde vefat eder.

HAYATI 

1883 yılında İstanbul Beşiktaş’ta dünyaya geldi. 1901 yılında Harp Okulu’na girdi ve 1903 yılında Teğmen olarak mezun oldu. 1908 yılında Kıdemli Üsteğmenliğe terfi etti ve II. Meşrutiyet’in ilanı üzerine 1. Ordu 1. Alay 4. Tabur’la birlikte Yemen’e gönderildi. 1911 yılında Yüzbaşılığa yükseldi. Trablusgarb ve Balkan’lardaki savaşlara katıldı ve Çatalca’da Şark Ordusu’na atandı. Bulgurlar ile sulh yapılınca önce inzibat subaylığına sonra Harbiye Nezareti emrine atandı. I. Dünya Savaşı’nın ilanı üzerine 1914 yılında 2. Tabur Komutanlığı’na atandı. Ardahan Zaferi üzerine 1915 yılında Binbaşılığa yükseldi. 1917 yılında Garbi Dersim Komutanlığı’na atandı. 1920 yılında Ermenistan üzerine yapılan harekatta başarı kazandı ve bu başarısı nedeni ile Albaylığa yükseltildi. Hayatı cephelerde, savaş alanlarında geçen Paşa’nın II. İnönü Muharebesi’ne Sağ Cenah Grubu Kumandanı ünvanı ile katılma şansını yakaladı. 12. Grup Kumandanlığı ile Afyona nakledilerek Kütahya ve Eskişehir’in kurtarılma savaşlarına ve Sakarya Savaşı’na katıldı. Düşman’ın Gemlik, Mudanya, Bandırma sahil şeridinden kaçmasını engellemek amacı ile çalışmalarda bulundu ve Gemlik’ten başlayarak Bandırma’ya kadar olan sahil şeridinde düşmana tek kaçış noktası bırakmadı. Düşmana bir tek Kemalpaşa-İzmir bandının açık kaldığını öğrenen Mustafa Kemal Paşa, gülerek ‘’Bu mutlaka bizim Deli Halit’in işidir.’’ dedi ve bu lakabı aldı. Düşmanı da bu bölgeden yok edilmesini başardı. 39 yaşına geldiğinde Tümgeneral olmuştu. Pek çok madalyalar ve ödüller kazandı.5 Temmuz 1923’te Ardahan vekili seçilerek 11 Ağustos 1923’te mazbatasını aldı. 9 Şubat 1925 tarihinde Meclis koridorunda vurulup 14 Şubat'ta hayatını kaybetti. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

http://www.historystudies.net/Makaleler/385409361_26-Uğur Üçüncü.pdf

Üçüncü, Uğur. "Halit Paşa Olayı Ve Yankılar." History 4 (2012): 1

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun