David Hume

David Hume
  • Meslek : Filozof, tarihçi
  • Doğum : 1711
  • Ölüm : 1776
  • Başlıca Eserleri : İngiltere Tarihi, İnsanın Doğası Üzerine

İskoç filozof, tarihçi ve ekonomist David Hume orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Henüz iki yaşındayken babasını kaybeden Hume, annesi Katherine tarafından büyütüldü. Çok zeki bir çocuk olan Hume, on bir yaşında Edinburgh Üniversitesi’ne girdi. hukuk ve işletme kariyeri yapmayı planlıyordu. Ancak yirmi üç yaşında Fransa’ya gidip üç yıl boyunca köyde yaşadı. Bu sırada ise önemli eserleri arasında yer alan “A Treatise of Human Nature”(İnsan Doğası Üzerine) adlı kitabını yazdı. Kitabın ilgi görmemesi üzerine İskoçya’da iki kez profesörlük başvurusunda bulundu. Her iki başvurusu da reddedildi. Bir dönem İngiltere adına İtalya’da diplomatlık yapan Hume, daha sonra Edinburgh Kütüphanesi’nde iş buldu. Bu iş ona History of England(İngiltere Tarihi) adlı eserini yazması için gerekli zaman ve kaynağı sundu.

Fransız filozof Jean Jacques Rousseau’ya İngiltere’ye kaçması için yardımcı olan Hume, aralarında Adam Smith’in de bulunduğu İskoç Aydınlanması’nın önemli figürleriyle yakın dostluk kurdu. Alçakgönüllü tavrı ve mizah anlayışıyla da bilinen olan Hume, felsefe alanında yaptığı çalışmalarda bir türlü umduğunu bulamadı. Gelirinin büyük bölümünü hayatının son dönemlerine doğru çok satan kitaplar arasına giren altı ciltlik “İngiltere Tarihi” adlı yapıtlardan geldi. Her ne kadar dönem itibariyle yaptığı çalışmaların tam karşılığın göremese de günümüzde memleketi Edinburgh merkezli İskoç Aydınlanması’nın en önemli filozof ve siyasi figürlerinden biri olarak görülmektedir. Hayatı boyunca hiç evlenmeyen Hume, altmış beş yaşına geldiğinde yakalandığı bağırsak kanseri nedeniyle öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun