David George Hogarth

David George Hogarth
  • Meslek : Arkeolog
  • Doğum : 23 Mayıs 1862 – Lincolnshire, İngiltere
  • Ölüm : 6 Kasım 1927 - İngiltere

Efes ve Kargamış’ta yaptığı kazılarla bilinen İngiliz Arkeolog David George Hogarth, Lincolnshire’da dünyaya geldi. Winchestter Üniversitesi’nde ve Oxford Üniversitesi’ndeki Magdalen College’da öğrenim gördü. Aynı okulda 1886-1893 yılları arasında öğretim üyesi olarak dersler verdi. Bu süreçte Anadolu ve Suriye’yi gezdi. 1887 yılında gezgin William Mitchell Ramsey ile Anadolu’daki Midas Vadisi’nde bir araştırma gezisine katıldı. 1897-1900 arasında Atina’daki British School adlı arkeoloji kuruluşunun müdürlüğünü üstlendi. Kıbrıs, Mısır, Suriye ve Milos Adası’ndaki kazılara katıldı. Ünlü arkeolog Arthur Evans’ın Girit’teki Knossos kazısında yer aldı. 1904-1905 yıllarında British Museum adına Efes Artemis Tapınağı kazılarını yönetti. Tapınağın İÖ 600’e tarihlenen ilk evresine ait tabaka kazısını yapan Hogarth, dünyanın yeni harikasından biri sayılan ve daha geç dönemde İÖ 560-550 arasında yapılan esas tapınakta, yine aynı müze adına 1869-1874 arasında arkeolog J. T. Wood kazı yapmıştı. İki kazıda ele geçen buluntular ve yapı parçaları bugün British Museum’da sergilenmektedir.

1909 yılında Oxford Ashmolean Müzesi müdürü olan Hogarth, ölümüne değin Girit ve Hitit koleksiyonlarını zenginleştirmek için çalıştı. 1911’de Hititlerin önemli merkezlerinden olan ve bugün Suriye sınırları içinde yer alan Kargamış’ta ikinci önemli kazısını gerçekleştirdi. I. Dünya Savaşı’nda İngiliz hükümeti tarafından Osmanlı yönetimine karşı başkaldıran Arapların örgütlenmesine yardımcı olmak üzere Kahire’ye gönderildi. Paris Barış Konferansı’nda Ortadoğu Komisyonu delegesi olarak yer alan Hogarth, 1925 yılında Royal Geopraphic Society’de başkanlık yaptı, ayrıca British Academy’nin de üyesiydi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Hogarth, David George, Who Was Who. Oxford University Press, 1 December 2007, Erişim Tarihi: 04.01.2019 

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun