Cotton Mather

Cotton Mather
  • Meslek : Rahip, teolog ve ahlak eğitmeni
  • Doğum : 1663
  • Ölüm : 1728
  • Başlıca Eserleri : Cadılık ve Cin Çarpmasına Karşı Hatırlanmaya Değer, Görünmeyen Dünyanın Harikaları, Magnalia Christi Americana

Rahip, teolog ve ahlak eğitmeni olan Cotton Mather Boston’un koloni dönemindeki en önde gelen vaizlerinden biridir. New England’ın Püriten ruhunun cisimleşmiş hali olan Mather, şehrin Eski Kuzey Kilisesi’ndeki kürsüsünden yaptığı vaazlar ya da yazdığı düzinelerce kitap ve denemesiyle kamuoyunun dini ve politik tartışmalarla ilgili fikirlerinin şekillenmesine yardımcı oldu. Mather önde gelen bir Püriten olan Harvard başkanı Increase Mather’ın oğluydu. Her iki büyükbabası da Massachusets kolonisinin kurucuları arasında yer alıyordu. Henüz on beş yaşındayken Harvard’dan mezun oldu. 1685 yılında ise rahip olarak atandı. Bununla birlikte neredeyse vaaz vermesini engelleyecek seviyede olan kekemelik sorununu aşmayı başardı.

Dini çalışmaların yanı sıra bilim çalışmalarıyla da yakından ilgilenen Mather, London Royal Society’ye yılında seçildi. Takip eden yıllarda Boston çiçek aşısı kullanımı ile ilgili tartışmalara gömülmüşken Mather’ın desteği şehrin sakinlerinin aşı olmayı kabul etmesinde kritik rol oynadı. Mather’ın etkisi şehrin Püriten olmayan kesimlerinde tepkiye neden oluyordu. Bunların arasında on altı yaşındaki Benjamin Franklin de vardı. Franklin ilk dönem gazete yazılarında Mather’in bunaltıcı muhafazakârlığıyla dalga geçiyordu. Mather altmış beş yaşında ölene dek Eski Kuzey Kilisesi’nde vaaz vermeye devam etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun