Claus von Stauffenberg

Claus von Stauffenberg
  • Meslek : Asker, Hitler'e suikast düzenleyen kişi
  • Doğum : 1907
  • Ölüm : 1944

Nazi karşıtı direnişin kahramanlarından biri olan Claus von Stauffenberg, Adolf Hitler’i öldürmek için yapılan bir komploya dahil olmasıyla ün kazandı. Yakışıklı ve karizmatik bir kişilik olarak göze çarpan Stauffenberg, Güney Almanya’daki aristokrat ve Katolik bir ailenin çocuğuydu. Kendisinden sonra, üç oğlu da aile geleneğini devam ettirerek orduya girecekti. Stauffenberg genelkurmay başkanlığına kadar yükseldi. Konumu sayesinde Hitler’le doğrudan doğruya temas kurabilen az sayıda insandan biriydi. İnanmış bir Alman milliyetçisi olan Stauffenberg, II. Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından Hitler ve Naziler hakkında hayal kırıklığına uğradı. Yahudilere dönük baskılar ve Sovyet savaş esirlerine yapılan kötü muamele onu Hitler’in durdurulması gerektiğine ikna etti. 1942 yılında bir arkadaşı ona Hitler’in fikrini nasıl değiştirebileceğini sordu. O ise; “Tek çare onu öldürmek” cevabını verdi.

Hitleri öldürmek için yapılan komploya dahil olan Stauffenberg, bu girişimi gerçekleştirmek için bir çantasına iki patlayıcıdan birini koydu. Yine de bir subay, Stauffenberg odadan çıktıktan sonra bir haritaya daha yakından bakabilmek için çantanın yerini değiştirdi. Bomba patladığında sığınaktaki dört kişi öldü. Hitler patlamadan sağ kurtuldu. Bu başarısız girişimin ardından Stauffenberg yakalandı ve aynı gece bir idam mangası tarafından kurşuna dizildi. Pek çok komplocu onunla aynı kaderi paylaştı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun