Cigalazade Yusuf Sinan Paşa

Cigalazade Yusuf Sinan Paşa
  • Doğum : 1544 - Messina / İtalya
  • Ölüm : Şubat 1606 - İstanbul
  • Görev : Osmanlı Vezirazamı

Osmanlı sadrazamı Cigalazade Yusuf Sinan Paşa, Messina doğumlu olup aslen İtalyandır. Babası, Habsburg İmparatoru Şarlken'in hizmetinde bulunan Visconte di Cicala adlı bir korsandı. Cicala ailesi aslen Sakız adasından olup Cenova Cumhuriyeti’nin hizmetine girmişti. Babası ile birlikte Cerbe Savaşı’nda (1560) Osmanlılar’a esir düştükleri sırada Napoli Krallığı’nın hizmetinde bulunuyorlardı. Esir olarak İstanbul’a getirildiklerinde kendisi saraya alındı, babası Yedikule Zindanı’na hapsedildi. Sarayda Enderun’da yetişti ve bir süre sonra İslâmiyet’i kabul ederek Yûsuf Sinan adını aldı. Şehzadeler mücadelesi sırasında II. Selim’in tarafını tutan Yusuf Sinan Paşa, Mihrimah Sultan’ın torunu ile evlenince kendisine ikbal yolları açıldı ve devletin birçok kademesinde görev yaptıktan sonra Vezirazamlığa getirildi.

Kaynaklarda kırıcı, geçinilmesi güç ve devlet erkânı ile her an çekişme içinde bulunduğu ileri sürülen Cigalazade için Avrupa devletleri büyük ümitler beslediler ve onun edindiği servetle bir gün Hıristiyanlık hizmetine döneceğini beklediler. Ölümünden sonra yapılan sayımda 2 milyon altın tutarında serveti ve 600 kölesi olduğu tesbit edildi. Kendisinden sonra iki oğlu da devlet hizmetinde çeşitli görevlerde bulundular. Bunlardan Mahmud vezirlik yaptı. Muhteşem sarayının bulunduğu Cağaloğlu semti bugün onun adıyla anılmaktadır. İstanbul’da ayrıca mescid, medrese ve mektep gibi hayır eserleri yaptırmıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Mahmut H. Şakiroğlu, Cigalazade Sinan Paşa, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c.7, sf.525-526

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun