Christopher Wren

Christopher Wren
  • Önem : Büyük Londra yangınından sonra şehri tekrardan tasarlayan ünlü İngiliz mimar
  • Doğum : 1632
  • Ölüm : 1723

Bir matematikçi ve astronom olarak eğitilen Christopher Wren, 1666 yılındaki büyük yangından sonra Londra’yı yeniden inşa eden mimar olarak ün kazandı. Aralarında Aziz Paul Katedrali’nin de bulunduğu düzinelerce yapının inşasında rol oynadı. Yangından sonra şehrin mimari yenilenmesindeki sorumluluğun neredeyse tamamını üstlendi. 17. yüzyılın önemli mimarlarından Wren Oxford’a gitti ve 1661 yılında astronomi profesörü oldu, bir yandan da amatör olarak mimari ile ilgilendi. Üniversitede bir tiyatro tasarladı. Yangına kadar uzun yıllar boyunca üniversitedeki kürsüsünü bırakmadı ve tam anlamıyla profesyonel bir mimar olarak çalışmadı.

Wren, 2 Eylül 1666’dan 5 Eylül 166’ya kadar süren büyük Londra yangınından birkaç gün sonra şehre vardığında hemen şehri yeniden tasarlamak için bir plan hazırlamaya başladı. Yeniden inşa işlemini yürüten kraliyet komisyonuna atandı. Sonraki elli yıl boyunca İngiltere’nin en etkili mimari ismi oldu. Londra’nın yeniden inşasındaki hizmetleri nedeniyle 2. Charles tarafından 1673 yılında şövalye ilan edildi. Avrupa Barok mimarisinden etkilenen Wren, kimileri tarafından geleneksel İngiliz mimarisinden uzaklaştığı gerekçesiyle eleştirildi. Parlamento onun Aziz Paul, Katedral için yaptığı çizimlere birkaç kez müdahale etti. Hatta bir keresinde onu daha hızlı çalışmaya sevk etmek için maaşına bile el koydular. Ancak bina mimari açıdan bir şaheser oldu. Yıllar sonra Washington’daki ABD Kongre Binası’na ve Paris’teki Pantheon’a ilham kaynağı oldu. Wren, sonunda yetmiş dokuz yaşındayken binanın inşaatı karşılığında hak ettiği ödemesini alabildi. On bir yıl sonra ise öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun