Christine de Pizan

  • Önem : Kadınlara karşı cinsiyetçi tutumu eleştiren kadın şair, edebiyat eleştirmeni
  • Doğum : 1363
  • Ölüm : 1434

Şair ve edebiyat eleştirmeni Christine de Pizan düşüncelerinin yaygın bir biçimde kabul görmesinden yaklaşım beş yüz yıl önce dünyaya geldi. Yazılarıyla Fransız edebiyatında yaygın olan negatif kadın imgesine karşı mücadele etti. Ne var ki 20. Yüzyılda yeniden keşfedilene kadar eserleri büyük ölçüde görmezden gelindi. Ünlü şairde Pizzan Venedik’te doğdu. Babası 5. Charles’ın saray astroloğu olarak atanınca küçük bir çocukken Fransa’ya taşındı ve burada on beş yaşında evlendi. Kocasının ölümünün ardından üretken bir yazar olarak ön plana çıktı. Aşk şiirleri, dini kitaplar, eski motifler üzerine yorumlar ve 5.Charles’ın biyografisi gibi çok çeşitli eserler kaleme aldı.

Pizan Avrupa’nın ilk kadın yazarı olmamasına rağmen, yazarak geçimini sağlayan ilk profesyonel ve seküler kadın yazarı kabul edilmektedir. Ona asıl ününü kazandıransa 1405 yılında yazdığı The Book of the City of Ladies(Kadınlar Şehrinin Kitabı) isimli eseri oldu. Kitap yazarın, Orta Çağ edebiyatında yaygın olduğunu düşündüğü kadın düşmanlığını hedef alıyordu. Dönemin cinsiyetçi eserlerini yeren yazar; “Nasıl olup da aralarında eğitimlilerin de bulunduğu bu kadar fazla erkeğin hem konuşurken hem de yazdıkları eserde kadınları ve onların davranışlarını aşağıladıklarını aşağılamayı başarabildiklerini merak ediyorum” diyerek konuya dair sitemini belirtir. Son çalışması olan, Fransız kahraman Jan Darc’ı anlatan şiiri 1429 yılında yayımlandı. De Pizan’ın bundan beş yıl sonra öldüğü tahmin edilmektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun