Christiaan Huygens

  • Meslek : Matematikçi, astronom
  • Doğum : 1629
  • Ölüm : 1695

Avrupa’nın en büyük bilim adamlarından biri olan matematikçi ve astronom Christiaan Huygens, iyi bir bilim insanı olmasıyla birlikte ünlü filozof Descartes’in yakın bir arkadaşıydı. Leiden Üniversitesi’nden mezun olan Huygens, yirmi altı yaşında en ünlü astronomik buluşunu yaptı. Lenslerini kendi yaptığı Avrupa’nın en gelişmiş teleskopunu kullanarak Satürn’ün bir uydusu olduğunu keşfetti. Aynı zamanda gezegenin etrafındaki halkanın mevcudiyetini ilk anlayan kişi oldu. Blaise Pascal tarafından cesaretlendirilen Huygens, bir kumar kitapçığı görüntüsü altında olasılık kuramı ile ilgili ilk yazılarını yayınladı. 1657 yılında basılan kitap daha sonra İngilizce olarak The Value of All Chances in Games of Fortune; Cards, Dice, Wager, Lotteries, etc. Mathematically Demonstrated (Kart, Zar Atma, Bahis, Piyango gibi Şans Oyunlarında Tüm Olasılıkların Matematiksel Açıklaması) adıyla yayınlandı.

1666 yılında Paris’e giden Huygens, burada Fransız Bilimler Akademisi’ne üye seçildi. Ne var ki Nantes Buyruğu, 1658 yılında geri çekilince Protestan olduğu için ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. Bu olayla birlikte Katoliklerin çoğunlukta olduğu Fransa’daki dini tolerans dönemi son buldu. Huygens bunun üzerine İngiltere’ye gitti. Burada İngiliz matematikçi Isaac Newton ile tartışmaya girdi. Newton’un yer çekimi teorisi için “Bana saçma geliyor” diye yazdı. İki bilim adamı aynı zamanda ışığın doğası hakkında da farklı düşünüyordu. Bu tartışmadan haklı çıkansa Huygens olacaktı. Huygens’un ışığın dalga boyu olduğu görüşü sonraları modern fizik tarafından doğrulandı. Huygens kronik bir hastalık nedeniyle altmış altı yaşında Hollanda’da öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun