Charles James Lyall

Charles James Lyall
  • Meslek : İngiliz şarkiyatçı
  • Doğum : 1845 - Londra
  • Ölüm : 1 Eylül 1920 - Londra
  • Başlıca Eserleri : Translations of Ancient Arabian Poetry, Chiefly pre-lslamic, A Commentary on Ten Ancient Arabic Poems, The Poems of Amr Son of Qami'ah, Mufaddaliyâd

İngiltere’de dünyaya gelen ünlü İngiliz şarkiyatçı Charles James Lyall, Cambridge ve Oxford gibi önemli üniversitelerde öğrenim gördükten sonra yirmi iki yaşında İngiliz hükümetinin Bengal Sivil İdrare’sinde memur olarak göreve başladı. Hindistan’da önemli resmi görevlerde bulunan Lyall, valilik statüsündeki merkez vilayetleri baş temsilciliğine kadar yükseldi. Üç yıl boyunca bu görevi icra etmesinin ardından Londra’ya dönen Lyall, burada 1898’den itibaren Hindistan Dairesi Hukuk ve Kamusal İşler Bölümü sekreteri olarak çalıştı ve buradan emekli oldu. Hindistan’da görev yaparken Arap dilini öğrenen ve eski Arap şiirine ilgi duyan Lyall, bir tatil döneminde geldiği Avrupa’da Strasburg Üniversitesi’nde Theodor Nöldeke’te öğrenci olma fırsatını buldu. Bu fırsatı iyi değerlendiren Lyall kendini oldukça geliştirdi. Bu sebeple eski Arap şiirine dair yayımladığı iki divanı Nöldeke’ye ithaf ederek mukaddimesinde, başarısını ona borçlu olduğunu dile getirdi.

Royal Asiatic Society'nin çalışmalarına aktif olarak katılan Lyall, Londra Üniversitesi’ndeki şarkiyat çalışmalarına katılım sağlayarak aktif rol oynadı. Uzun süre Londra Üniversitesi Şark Dilleri ve Edebiyatı Araştırma Komisyonu’nun başkanlığını yapan Lyall, sonraki süreçlerde düzenlenen milletlerarası şarkiyat kongrelerine düzenli olarak katılım sağladı. Yayınlamaya hazırladığı el-Mufaddaliyâd adlı eserinin basım işleriyle meşgulken vefat etti.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Zülfikâr Tüccar, Charles James Lyall, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2003, cilt.27, sf.264

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun