Charles Dickens

Charles Dickens
  • Doğum : 7 Şubat 1812 İngiltere
  • Ölümü : 9 Haziran 1870 İngiltere
  • Meslek : Yazar, eleştirmen

Charles Dickens, İngiliz yazar ve eleştirmendir. "İki şehrin hikayesi" isimli döneme damga vurmuş ve halen çok satanlar-çok okunanlar listesinde bulunan ve Klasikler arasına giren kitabın yazarı olarak tanınnaktadır.

Hayatı

1812 yılında İngiltere’nin Landport limanında doğan Dickens 10 yaşında babasının borç yüzünden hapse atılması nedeniyle bir kundura boyası atölyesinde çalışmaya başladı. Birlikte çalıştığı arkadaşları da kendisi gibi yoksul çocuklardı. Daha sonra babasına bir miras kalması ile birlikte babası borcunu ödeyerek hapisten çıktı. Charles babasının hapisten çıkmasıyla birlikte çalışmayı bırakıp ve bir mektebe verildi. İki senelik mektep eğitiminin ardından bir hukuk müşavirinin yanında çırak olarak çalışmaya başlayan Dickens, mükemmel stenografi öğrendiği gibi içinde yaşadığı hayatı gözden kaçırmamış ve hepsini zihnine kaydetmiştir.

Edebi Hayatı

Tecrübesi ve hayat bilgisi sayesinde kendisine gazetelerin sahip çıkma fırsatını kaçırmayan bu ünlü yazar, gazeteler adına, maharetli bir şekilde meclis zabıtlarını tutmaya başlar. Bir adliye dergisindeki hikayelerini yayınlamaya başlayan Dickens, dikkatleri üstüne çekmiş ve teklifler almıştır. İlk romanı olan “Bikvikin Sergüzeştleri” neşredilince maddi sıkıntılardan kurtularak servet sahibi olmaya başlar. 1837 yılından sonra şöhretini sağlayan romanları yayınlanmıştır. Geniş bir okuyucu kitlesi bulan bu romanlar, mizahi sahnelerle dolu örfe ve adete yer veren aile romanları yazmıştır. Bütün bunların yanında tarih romanları da yazmıştır. Kendi hayatını ve çocukluğunu ise 1850 yılında yazdığı “David Copperfield” isimli romanı ile anlatır. Daha sonra bir ara Amerika'ya gitti ve burada kaldığı 6 ay boyunca şehir şehir gezerek nutuklar vermiş ve eserlerinin en iyi kısımlarını şiir olarak okumuştur. Böylece büyük bir servetle İngiltere’ye dönerek “Amerika’ya Dair Notlar”ını kaleme almıştır. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
  1. ŞENGEL Deniz “Dickens ve Sidney İngiltere'de Ulusal Edebiyatın Kuruluşu” Bilgi Üniversitesi Yay, 2002

  2. CHESTERTON Gilbert Keith “Bir Dahinin Yaşamı Charles Dickens” Alakarga Sanat Yay, 2014

  3. JOHNSON Ann Donegan “Hayal Gücünün Önemi / Charles Dickens'in Öyküsü” Öteki Yayınları

  4. ZWEİG Stefan “Üç Büyük Usta: Balzac Dickens Dostoyevski” Türkiye İş Bankası Yayınları, 2015

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun