Charles Babbage

Charles Babbage
  • Önem : Matematikçi, "Fark Makinesi" olarak adlandırılan aletin mucidi
  • Doğum : 1791
  • Ölüm : 1871

Matematikçiliğinin yanı sıra analitik filozof ve makine mühendisi olan ve bununla birlikte programlanabilir bilgisayar fikrini ortaya atan Charles Babbage Londra’da dünyaya geldi. Cambridge Üniversitesi’nden mezun olan Babbage, üretken bir yazar olarak mezun olduğu okulda 1828 yılında Lucasian Profesörlüğü aldı. Viktorya Dönemi’nin pek çok İngiliz matematikçisi gibi Babbage da güvenilir olmayan karmaşık matematik tablolarından bıkmıştı. İnsan eliyle düzenlenen bu tabloda çok sık hata yapılabiliyordu. Babbage, 1820’lerden itibaren “Fark Makinesi” için taslaklar hazırlamaya başladı. Çok geçmeden keşfinin daha da kompakt versiyonu olan “Fark Makinesi No.2”yi buldu ve “Analitik Makine”yi tasarladı. Analitik Makine, programlanabilir bir bilgisayardı. Ölümünden kısa bir süre önce hala bu makinenin taslakları üzerinde çalışmaya devam ediyordu.

Matematikçi Babbage tarafından tasarlanan bu alet dünyanın ilk mekanik hesap makinesiydi. Babbage, bilgisayarın icat edilmesinden tam bir asır önce matematiksel işlemleri mükemmel bir hızla yapan ve kesin sonuçlara ulaşabilecek bir aracı tasarlamada büyük bir adım attı. Ancak bu projeden “Fark Makinesi No.1”i hayata geçirebilmek için bir şansı oldu. 1830’ların başında makineyi inşa edebilmek için 1 milyon dolara eş değer bir harcama yaptı. Ne var ki aletin sadece yedide birini tamamlanabildi. 1833 yılında girişimci ile yaşadığı ödeme anlaşmazlığı nedeniyle Babbage’in projesi aniden iptal edildi. Hayatının kalan kısmında makinelerin tasarımları üzerinde çalışmaya devam etti. Büyük bir İngiliz bilim insanı olarak ünü gün geçtikçe arttı. 2002 yılında bir müze Babbage’in taslaklarından yola çıkarak “Fark Makinesi No.2”yi tamamladı. Alet test edildiğinde Babbageın haklılığı ortaya çıktı, makine çalışıyordu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun