Chandragupta Maurya

  • Önem : Bütün Hndistan'ı tek çatı altında toplayan ilk lider
  • Doğum : MÖ 340
  • Ölüm : MÖ 296

Etkili bir Hint monarkı olan Chandragupta Maurya, Maurya Hanedanı’nı kurdu ve ülkesini Yunan istilasından kurtararak tarihe adını yazdırdı. Onun elde ettiği başarılar ve soyundan gelenlerin devleti yönetiş tarzı devleti, günümüz Hindistan’ını kapsayacak boyutta bir imparatorluğa dönüştürdü. Chandragupta Maurya imparatorluğu kurduğunda henüz 20 yaşındaydı. Küçük Hint devletlerini fethetmiş ve pek sevilmeyen Nanda Hanedanı’nı devirmişti. Böylece Hint tarihinde ilk defa bütün ülke tek bir çatı altında toplandı. Gücünün doruğundayken batıda Afganistan’dan doğuda Bangladeş’e kadar uzanan bir imparatorluğu kontrol etti.

Chandragupta Maurya, tarihin bilinen en eski dinlerinden biri olan Caynizm dinini benimsedi ve ömrünün son yıllarını Bangalore yakınlarındaki dini bir toplulukla birlikte geçirdi. Söylendiğine göre kendisini her şeyiyle dini inancına adayarak  bir mağarada açlıktan öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun