Ceyhun Atuf Kansu

Ceyhun Atuf Kansu
  • Meslek : Şair, yazar
  • Doğum : 1919 – İstanbul
  • Ölüm : 17 Mart 1978 – Ankara
  • Başlıca Eserleri : Şiir: Bir Çocuk Bahçesinde, Boğbozumu Sofrası, Çocuklar Gemisi, Sakarya Meydan Savaşı Makale-Deneme: Devrimcinin Takvimi, Ya Bağımsızlık Ya Ölüm, Köy Öğretmenine Mektuplar, Atatürkçü Olmak

Türk halkının çetin yaşam koşulları karşısında duyduğu acıyı coşkulu bir söyleyişle yansıtan Türk şair ve yazar Ceyhun Atuf Kansu İstanbul’da dünyaya geldi. Eğitimci ve siyasetçi kimliğiyle tanından Nafi Atuf Kansu’nun oğlu olan Ceyhun Atuf Kansu, küçük yaşta annesini kaybetmesi üzerine 1921 yılında Anadolu’ya geçen babasıyla birlikte Ankara’ya gitti. Ortaöğrenimini Ankara Gazi Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1944 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girdi ve buradan mezun olan Kansu, Ankara Numune Hastanesi’nde uzmanlık eğitimi yaparak çocuk hastalıkları uzmanı oldu. Ankara’da Şeker Fabrikaları Genel Müdürlüğü ve Etimesut Şeker Fabrika’sında hekimlik yaptı.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında, babasının çevresini oluşturan, dönemin önde gelen aydınları arasında yetişti. Şiir yazmaya lise yıllarında başlayan Ceyhun Atuf Kansu, 1938 yılından sonra çeşitli dergilerde yayımlanan ilk dönem şiirlerinde halk şiiri geleneğinden yararlandı. Mesleğinin de etkisiyle çocuklara, onlarım yaşam ve sorunlarıyla ilgili konulara yöneldiği yıllarda “Çocuk” adlı dergiye masallar yazdı. 1945 sonrası dönemde çağdaş şiir akımlarından etkilendi, toplumsal sorunlara ağırlık verdi. Makale, deneme ve radyo konuşmalarıyla Atatürkçülük’ü savundu. Türk Dil Kurumu’nda da çalışan Ceyhun Atuf Kansu, “Köy Öğretmenine Mektuplar” adlı yapıtıyla 1965 TDK Deneme Ödülü’nü “Bağımsızlık Gülü” adlı şiir kitabıyla aynı yılın Yeditepe Şiir Armağanı’nı, “Sakarya Meydan Savaşı” ile de 1970 Behçet Kemal Çağlar Ödlü’nü kazandı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Mustafa Aydemir, Ceyhun Atuf Kansu’nun Şiir Sanatı ve Şiirinde Çocuk, Atatürk Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi, sayı.51, 2014

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun