Cemal Süreya

Cemal Süreya
  • Doğum : 1931-Pülümür-Tunceli
  • Ölümü : 9 Ocak 1990 - İstanbul
  • Dönemi : Cumhuriyet Dönemi - İkinci Yeni
  • Meslek : Şair, yazar

Cemal Süreya, şair. Asıl adı Cemalettin Seber olan yazar Şeyh Sait ve diğer isyanlar nedeniyle ailesiyle beraber Bilecik'e sürüldü. İyi bir futbol tutkunu olan şair, mektup yazmaya hayrandır. Rus edebiyatıyla yakınından ilgilendi. Çok sıkıntılı bir özel hayatı olan şair, sık sık ev değiştirir. Yüksek derecede sigara tutkunudur. Döneminde kendisi gibi düşünmeyen insanlarla bile iyi dostluklar kurdu.

Yaşamı

Eğitim hayatına Bilecik’te başlayan şair annesinin vefatı üzerine İstanbul'a geçti ardından babasının Esma adında bir kadınla evlenmesi Cemal Süreya’nın üvey annesiyle sorunlar yaşaması ve Bilecik’teki ilkokula alışamaması neticesinde geri döndüğü Bilecik’ten İstanbul’a geçti ve Beyoğlu’nda İlkokulu bitirdi. Liseyi parasız yatılı kaydı yaptırdığı Haydarpaşa Lisesi'nde tamamladı. İyi bir derece ile bitirdiği liseden mezuniyetinin ardından Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye ve İktisat bölümünü bitirdi. Daha sonraları edebiyatımızda ikinci yeni olarak adlandırılacak olan edebi akımın ilerideki mensupları Muzaffer Erdost, Nihat Kemal Eren, Sezai Karakoç ve Hasan Basri ile üniversite okurken yakın arkadaşlıklar kurdu.

Askerlik ve Sonrası

Aile hayatına ortaokulda beraber şiirler yazdığı Seniha Nemli ile evlenerek başlayan Cemal Süreya'nın bu evliliği Seniha hanımla bir çocukları olmasına rağmen kısa bir zaman içinde nihayete erdi. Bu dönemde Cemal Süreya yaşamına devlet memuru olarak atandığı İstanbul'da müfettiş yardımcısı olarak sürdürüyordu.

50. Dönem yedek subay vazifesiyle 1959 yılının Temmuz ayında askerlik görevini yapmaya gider. 31 Aralık’ta Asteğmen rütbesine, 30 Haziran 1960 tarihinde ise teğmenlik rütbesine terfi eder. 1960 senesinin son günü yani 31 Aralık’ta da terhis oldu.

Fransa’nın Paris şehrine 1961’in Kasım ayında görevli olarak gönderildi. 1966’da o dönemin edebiyat dergisi Yelken’de düzeltmenlik görevini icra eden Zühal Akkanat ile ikinci evliliğini yaptı. Fakat bu evlilikte başlarda Cemal Süreya'nın Ankara'da Zühal hanımın İstanbul'da ikamet etmesi, yazarın bütün yaşamı boyunca hayatına tesir edecek alkol, sigara ve kahve bağımlılığı, iktisadi sıkıntılar ve çift arasında vuku bulan aşırı kıskançlık neticesinde uzun sürmedi ve ayrıldılar.

1975 yılına gelindiğinde ise Cemal Süreya üçüncü evliliğini Güngör Demiray ile yalnız bir sene sürecek bir şekilde gerçekleştirdi. Bu boşanmanın ardından tekrar ikinci eşi olan Zühal hanımla tekrar evlenen yazarın bu evliliğinin de akıbeti uzun sürmedi ve ayrıldı.1982 yılına kadar devletin birçok kademesinde müfettişlik görevi irca eden yazar emekli oldu ve Birsen Sağnak adında bir kitapevi sahibi 4 çocuklu bir kadınla son evliliğini gerçekleştirdi. Birsen hanımın Cemal Süreya’ya olan şefkat dolu tutumu yazarın diğer evliliklerinde yaşadığı sorunları bu evliliğinde yaşamamasını sağladı ve huzurlu aile ortamını çok uzun sürmesede bulmasını sağladı.

Hayatının Sıkıntılı Son Dönemi

Emeklilik döneminde kendini edebiyata vermek isteyen Cemal Süreya'nın bu hayali de gerçekleşmedi ve tekrar meydana gelen geçim sıkıntıları yüzünden tekrar çalışma hayatına döndü ve Ortadoğu İktisat Bankası'nda çalışmaya başladı. Fakat banka 6 ay sonra iflas etti. Cemal Süreya uzun süre yargılandı. Oğlu Memo'nun psikolojik sorunları, aile huzurunu taciz ve şiddet boyutlarına varan bozucu tavırları, yazarın sigara ve kahve alışkanlıklarını terk etmesine rağmen bir türlü alkolden vazgeçememesi nedeniyle 9 Ocak 1990 yılında alkol komasından hayata gözlerini yumdu.

Şiire başlaması ve Çalışmaları

Edebiyata meyli ''Hz. Ali cenkleri ve Köroğlu Öyküleri'' okumasıyla başlar.  Aşk ve macera romanları okuması erken yaşlarda şiirine temel oluşturacaktır. Farklı mahlaslarla muhtelif dergilerde yazılar kaleme alır.

Kendisi gibi düşünmeyen edebiyatçılarla samimi diyaloglar kurar. Bir dönem Büyük Doğu dergisine de yazı verir. Sezai Karakoç'la yakın dostluğu vardır.  Sevda Sözleri şşiirleri topladığı eseridir. Daha sonraları ''İzdüşümler'' adıyla  bir yazı dizisi halinde kaleme aldığı yazılar 99 Yüz adıyla kitaplaştı. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

 Perinçek, Feyza; Duruel, Nursel (1995). Cemal Süreya: Şairin Hayatı Şiire Dahil

 Duruel, Nursel, Kitaplık Dergisi -A’dan Z’ye Cemal Süreya-, Yapı KREDİ Yayınları, İstanbul, 2003

 Seyhan Erözçelik, "Kırk Beşinci Yaşın Soruları", Kitaplık, Sayı: 104 / Nisan 2007, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları

 http://t24.com.tr/haber/esi-anlatiyor-cemal-sureya-nasil-oldu-birlikte-oldugu-kadinlara-siddet-uyguladigi-dogru-mu,282585 Erişim Tarihi: 25.02.15 12:25

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun