Cemal Gürsel

Cemal Gürsel
  • Görev : Devlet adamı, Asker, Türkiye Cumhuriyeti dördündü cumhurbaşkanı
  • Doğum : 1895 - Erzurum
  • Ölüm : 14 Eylül 1966 - Ankara

Cumhuriyete geçiş döneminin ve Türk siyasi tarihinin önemli isimlerinden biri olan Cemal Gürsel, bir asker, devlet adamı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 4. cumhurbaşkanıydı. Erzurum’da doğan Cemal Gürsel ilköğrenimini Ordu’da tamamlamasının ardından Erzincan Askeri Lisesi’ni ve Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirerek askerlik mesleği adına önemli adımlar attı. Henüz Harp Okulu’nda öğrenciyken savaş dolayısıyla subay yapıldı ve topçu asteğmeni olarak orduya dahil oldu. Çanakkale ve Filistin’de önemli görevlerde bulundu. Gazze muharebesinde cephenin çökmesi üzerine İngiliz kuvvetlerine esir düşen Cemal Gürsel Mısır’daki esir kampında bir yıl kadar kaldı. Serbest bırakılmasının ardından İstanbul’a dönerek Milli Mücadele’deki yerini aldı. Savaştan sonraki süreçte askeri eğitimini tamamlayan Cemal Gürsel, sırayla kurmay subaydan başlayarak 1958’de Kara kuvvetleri komutanlığına kadar yükseldi.

Cemal Gürsel 1960 yılında Milli Savunma Bakanı'na, ülkenin içinde bulunduğu durumla ilgili olarak alınmasını düşündüğü tedbirlere dair on iki maddelik bir mektup gönderdi. Ancak bu yüzden 3 Mayıs 1960'ta mecburi izinle görevinden alınınca İzmit 'e gitti. Demokrat Parti iktidarına karşı 27 Mayıs 1960'ta bir ihtilal gerçekleştiren subaylar Gürsel'i ihtilal liderliğine çağırdılar. Daveti kabul eden Gürsel Ankara'ya gelerek ihtilalci subaylardan oluşan Milli Birlik Komitesi'nin başına geçti. Milli Birlik Komitesi üyeleri arasındaki görüş ayrılıkları sonucunda on dört komite üyesini tasfiye etmek zorunda kalan Cemal Gürsel üzüntüden hafif bir felç geçirdi. Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından İsmet İnönü’ye hükümet kurma yetkisi veren Gürsel, giderek daha da hastalandı. Tedavi için gittiği Amerika Birleşik Devletleri’nden döndükten sonra Gülhane Askeri Tıp Akademisi’ne yatırıldı. Hastalığının ilerlemesi üzerine görevi heyet raporuyla bırakan Cemal Gürsel tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Atilla Çetin, Cemal Gürsel, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 1996, cilt.14, sf.326-327

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun