Catullus

  • Önem : Romalı şair
  • Doğum : MÖ 84
  • Ölüm : MÖ 54

Esprili, satirik ve yer yer müstehcen olan Romalı şair Catullus, çalışmalarının Rönesans’ta yeniden keşfi ile Batı kültürünün üzerinde önemli bir etkide bulundu. Aşk şiirleri, güzelliklerinin yanı sıra taşıdıkları mizah ve erotizmle de büyük ün kazandı. Tam adı Gaius Valerus Catullus olan şair Roma’nın kuzeyindeki bir şehir olan Verona’da dünyaya geldi. Elit bir aileye mensuptu. Babası Julius Sezar’ın yakın dostuydu. Şair kimliğinin yanı sıra, Bithynia’da Roma ordusuna hizmet etti. Ne var ki bir yıllık askerliğin ardından ordudan ayrıldı. Hakkında şiirleri dışında çok detaylı bilgiye sahip olunmayan Catullus’un şiirleri Orta Çağ’da kayboldu. Sonraları ise Verona’da çalışmalarının bir kopyasına ulaşıldı. Günümüzde önemli Latin yazarlardan biri olarak kabul edilen şair, John Mitlon ve William Worthswort gibi modern şairler üzerinde etkili oldu.

Catullus, orduya katılmadan önce Clodia Metelli adında yaşlı bir kadına aşık oldu. Bu kısa süreli ilişkisi pek çok şiirine ilham verdi. Kedisi gibi aşk şiirleri yazan Midillili Sappho’ya öylesine hayrandı ki sevgilisi Clodia’ya Lesbia lakabını takmıştı. Roma edebiyatında, Catullus neoterik şairlerden biri olarak sınıflandırılmaktadır. Bu akım, şiirde günlük dil kullanılarak Latin şiirinde çığır açmış ve genellikle sıradan konular üzerine yazmıştır. Catullus’un eserleri Cicero gibi şiirin moral verici olması gerektiğini düşünen gelenekselciler tarafından eleştirilmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun