Carl Linnaeus

Carl Linnaeus
  • Meslek : Biyolog, Bitkilerin ve hayvanların Latince adlarla sınıflandırıldığı modern sistemin kurucusu
  • Doğum : 1707
  • Ölüm : 1778

İsveçli botanikçi Carl Linnaeus bitkilerin ve hayvanların Latince adlarla sınıflandırıldığı modern sistemin kurucusudur. Bitkiler konusunda saygın bir otorite olan Linnaeus, yüzlerce türü isimlendirdi. İsveç’in güneyinde dünyaya geldi. Rahip olmasını isteyen ebeveynleri ona çocukken Latince öğrettiler. Buna karşılık o Upsala Üniversitesi’nde tıp ve botanik bilimi okudu. 1735 yılında tıp doktoru oldu. Hayatının geri kalanında hep tıpla uğraşmasına ve hatta bir dönem İsveç kraliyet ailesi için doktorluk yapmasına rağmen botanik onun ilk aşkı olarak kaldı. İlk keşif gezisini 1731 yılında Lapland’a ve bir diğerini Orta İsveç’e yaptı. Upsala Üniversitesi’nden profesör unvanı alan Linnaeus 18. yüzyılda yeni hayvan ve bitki türleri bulmak için dünyanın dört bir yanına gidecek olan yeni bir doğa bilimcileri nesline ilham verdi.

Linnaeus, sınıflandırma ya da taksonomi sistemiyle ciddi bir ün kazandı. Başarısından ötürü 1761 yılında İsveç aristokrasisine davet edildi. Diğer yandan teorisinin tartışmalı yanları da bulunuyordu. Bazı “açık” adlandırmaları(bir bitki familyasına, klitoris kelimesinin türetildiği clitoria adını vermişti) ya da hayvan ve bitki türlerine cinselliği içtenlikle tartışması meslektaşlarını dehşete düşürdü. Ona yönelen diğer eleştirilerse dini ve felsefi bir temele dayanıyordu. En önemli eleştirilerinden biri Fransız doğa bilimci Georges-Louis Leclerc’den geldi. Leclerc, Linnaean sisteminin fazla katı ve cinslerin kendi iç çeşitliliği ile değişimlerini açıklamakta başarısız olduğunu düşünüyordu. Hayatını bitki adlandırmasına adayan Linnaeus, doğduğu Upsala’da vefat etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun