Çakırağa Konağı

Çakırağa Konağı
  • Yapılış Tarihi : 1760'ların başı
  • Yaptıran Kişi : Çakıroğlu Mehmet Bey
  • Yer : İzmir, Birgi

Ege bölgesindeki özgün mimari üslubunu günümüze kadar koruyan ender konaklardan biri olan Çakırağa Konağı, Osmanlı günlük yaşamını anlatan ahşap Türk evlerinin en değerli örneklerinden biridir. İzmir’in tarihle dolu ilçesi Birgi’de yer alan konağın 1760’lu yılların başında dönem itibariyle zengin bir tüccar olan Çakıroğlu Mehmet Bey tarafından inşa ettirildiği düşünülmektedir. Duvar resimleri ve ahşap işçiliğiyle benzersiz olan yapı, zengin bezeme programındaki üslup özellikleri ve kullanılan renkler eserin 19. yüzyılın başlarında yapıldığı izlenimi uyandırmakta. Konak üç katlıdır. Konağın alt katında taşlık, mutfak, ahır, misafir bekleme odası yer almaktadır. Odalardaki duvar işlemeleri ise oldukça göz alıcıdır. Misafir odalarında yıkanma bölümleri vardır. Merdiven kapağını kaldırarak üçüncü kata çıkılmaktadır (yazlık kat). Daha aydınlık ve kalem işleri bakımından daha zengin olan katta, iki de duvar resmi vardır.

Birgi’nin en değerli yapılarından olan konak bir iç bahçeye sahiptir. Taş plakalarla kaplı zemin katta hizmetli ve bekçi odalarıyla misafir kabul yeri, ahır ve samanlık bulunmaktadır. Diğer katlara göre alçak tavanlı, kışın kullanılan ara katta beş oda ve tuvalet yer almakta. İkinci kat ise daha çok kışlık kullanım için uygun görülmekteydi. Bu katta ısınmanın sağlanması için büyük bir şömine mevcut. Yazlık olarak kullanılan üçüncü kat ise kalem işleri bakımından daha zengindir. İçinde bulunan eşsiz duvar resimleri hem o dönem İzmir ve İstanbul’unu yansıtıyor hem de üstün bir ustalık sergiliyor. 1950 yılına kadar konut olarak kullanılan yapı, Kültür Bakanlığı’na devredildi. 1977 yılında restorasyona başlanan yapının çevresi 1983 yılında kamulaştırıldı ve özgün dokunun korunması sağlandı. 1993 yılında restorasyonu tamamlanan yapı günümüzde müze olarak hizmet vermekte.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Birgi Çakırağa Konağı, İzmir Kültür Müdürlüğü, Erişim Tarihi: 27.07.2018

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun