Cai Lun

  • Önem : Günümüzde bilinen anlamda ilk kağıdı üreten kişi
  • Doğum : 62
  • Ölüm : 121

Tarihte günümüzde bilinen anlamdaki ilk kâğıdı yapan Cai Lun, dünyayı tereddüte yer bırakmayacak şekilde değiştirmeyi sağlayacak önemli bir icada imza attı. Aslen Hunanlı olan Cai Hun, Han Hanedanı’nın İmparatoru He’nin sarayında yaşayan bir harem ağasıydı. 89 yılında Cai Lun silah ve çeşitli aletler üreten bir departmanın başına getirtildi. Burada kısa süre içinde ucuz ve dayanıklı bir yazı materyaline ne kadar ihtiyaç duyulduğunun farkına vardı.

Cai Lun, uzun denemelerin ardından 105 yılında tarihe geçecek önemli buluşunu imparatora açıkladı. Kendisinden önce gelen kâğıt imalatçılarından ve yerel geleneklerden çok faydalandığı tahmin edilmektedir. Ancak ne olursa olsun dünyanın dört bir yanında yayılan onun ürettiği kâğıt modeli olmuştur. Büyük takdir toplamasına rağmen popülerliği uzun süre devam etmeyen Cai Lun, imparatorun 105 yılında ölmesinin ardından yerine yeğeni An’ın danışmanlarıyla düşman oldu. Tutuklanacağını anladığı zaman da intihar etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun