Cahit Arf

Cahit Arf
  • Kişiliği : Bilim insanı, Türk Matematikçi, TUBİTAK Bilim Kurulu Eski Başkanı
  • Doğum : 1910 - Selanik
  • Ölüm : 26 Aralık 1997 - İstanbul

Cumhuriyet dönemi matematik dehası olarak tarihimize adını altın harflerle kazıyan Cahit Arf, çözülmesi zor olan matematik problemlerini bireysel çalışmasıyla çözen ve matematik literatürüne kendi adını taşıyan teoriler oluşturan önemli bir bilim adamıdır. Henüz beş yaşındayken matematiğe olan ilgisi öğretmeni tarafından keşfedilen Cahit Arf, lise yıllarında matematiğe olan üstün yeteneğinden dolayı eğitimini devam ettirmesi için Paris’e gönderildi. Üç yıllık lise hayatını iki yılda bitirip Türkiye’ye döndü. Başarılarıyla göz dolduran Arf, hükümet bursuyla yüksek tahsil görmesi için tekrardan Fransa’ya gönderildi ve birçok bilim adamının yetiştiği École Normale Supérieure’e kaydoldu. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre Galatasaray Lisesi’nde öğretmenlik yaptı ve ardından doçent adayı olarak İstanbul Üniversitesi Matematik Kürsüsü’ne geçti.

Göttingen Üniversitesi’nde doktoraya başlayan Cahit Arf, matematik dehalarının bile çok zor dediği bir konu üzerinde tek başına çalıştı ve bir buçuk yıl içinde konusu “non-commutative Class Field” olan doktorasını tamamladı. Bu çalışmadan elde edilen sonuçların bir kısmı literatüre “Hasse-Arf” teoremi olarak geçti. Yaptığı bu çalışma onun dünya çapında tanınmasını sağladı. 1938’in sonunda Türkiye’ye üniversitesine geri dönen Arf 1943’te profesör, 1955’te ordinaryüs profesör oldu. 1964-1966 yıllarında Princeton’da Institute for Advanced Study’de çalışmalarını sürdüren; daha sonra California Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yapan Cahit Arf, 1967’de Türkiye’ye dönüp ODTÜ Matematik Bölümünde çalışmaya başladı ve 1980 yılında bu üniversiteden emekli oldu. 1980 yılında İTÜ ve Karadeniz Teknik Üniversitesinin, 1981 yılında ODTÜ’nün onur doktoralarını alan, 1993 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Şeref Üyeliğine seçilen Cahit Arf 4 Şubat 1994’te de Fransa’da Commandeur des Palmes Académiques Ödülü’ne layık görüldü. Ülkemizde matematiğin simgesi haline gelen Ord. Prof. Dr. Cahit Arf 1997 yılında İstanbul'da vefat etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

https://www.tubitak.gov.tr/tubitak_content_files//ozgecmis/CahitArf.pdf

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun