Büyük Postane

Büyük Postane
  • Önemi : Türkiye'nin en büyük postane binası
  • Yapım Tarihi : 1905-1909
  • Mimarı : Vedat Tek

İstanbul’un en önemli mimari yapılarından biri olan Posta ve Telgraf Nezareti Binası Fatih ilçesindeki Sirkeci semtinde bulunmaktadır. Sirkeci PTT Merkezi(Büyük Postane) Türkiye’deki en büyük postane binası olma özelliğine sahiptir. Mimar Vedat Tek’in özgün dokunuşlarıyla oluşan ilk eseri 1095-1909 yılları arasında inşa edildi. Binanın adı ilk olarak ‘Yeni Postane’ sonrasında ise ‘Büyük Postane’ olarak değiştirildi. Fatih’te Sirkeci semtinde bulunan Büyük Postane, Mısır Çarşısı ve Yeni Cami’ye yakın konumda bulunmaktadır. Birinci Ulusal Mimarlık Akımı’nın ilk örneklerinden biri olan Büyük Postane binasının giriş kapısının üst bölümünde çini işleme ile eski yazıyla yazılmış ‘Postane Telgraf Nezareti’ yazmaktadır.

Bütün ihtişamı ve sağlamlığıyla dimdik duran yapı, 1927-1936 yıllarında İstanbul Radyoevi olarak kullanıldı, 1958’den itibaren ise yalnızca adını taşıdığı posta ve telgraf işlerinde kullanılmaya başlandı. Günümüzde Büyük Postane Binası, İstanbul Avrupa Yakası PTT Başmüdürlüğü olarak hizmet vermektedir. Ayrıca binanın giriş katında tam teşekküllü Sirkeci PTT Şubesi olarak da hizmet verilmektedir. Yine bina içinde ülkemizin iletişim ve telekomünikasyon tarihi ile ilgili bilgiler veren bir de müze bulunmaktadır. Büyük Postane, 4 katlı olup 3.200 metrekarelik alan üzerine kurulmuştur. Binanın giriş bölümü basamaklarla yükseltilmiş, ön cephenin iki köşesi de öne çıkarılmış ve yükseltilmiş, son olarak da üstleri kubbe ile örtülmüştür. Binanın iç bölümündeki 3 katta da dikdörtgen yapılı orta mekân ve bu mekân etrafında çevrelenmiş odalar bulunmaktadır. Binanın süslemelerinde 16. yüzyıl Osmanlı mimarisi ağırlıklıdır. Binanın cephesi yontma taş ve mermerden oluşmaktadır. Mimar Vedat TEK’in binanın inşasında kullanılan tuğlaları özel olarak tasarladığı iddia edilmektedir. Binanın ana girişi oldukça büyük bir salona açılmaktadır. Çatıya kadar yükselen tavan, camlarla kaplı olup ağırlıklı olarak turuncu ve mavi renkler hakimdir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun