Büyük Catherine

  • Meslek : Rus İmparatoriçesi
  • Doğum : 1729
  • Ölüm : 1796

Otuz yıldan uzun bir süre Rusya’nın imparatoriçesi olan Büyük Catherine, Avrupa politikası açısından güçlü bir figürdü. Ülkesinin büyük bir kıtasal güç haline gelmesine katkıda bulundu. Edebiyat ve sanatı destekleyen Catherine, diğer taraftan düzinelerce aşığı ile yaşadığı ilişki nedeniyle eleştirildi. Almanya’da doğan Prenses Catherine, Rus tahtının varisi olan 3. Peter ile evlendi. Peter 1762 yılında tahta geçti. Ne var ki zayıf ve sevilmeyen bir liderdi. Tahta çıkışından altı ay sonra düzenlenen bir darbe ile görevden alınıp öldürüldü. Kocasının öldürülmesinin ardından Catherine yeni monark oldu.

Catherine dönem, sınırların hızla genişlediği ve büyük askeri zaferlerin kazanıldığı bir zaman aralığı oldu. Kırım’ı ele geçirdi. Ülkesinin sınırlarını Doğu Avrupa’ya kadar genişletti. Alaska’daki ilk Rus yerleşimini kurdu. Catherine Rusya’yı bir sanat merkezi haline getirmek istiyordu. Kendi kişisel koleksiyonu için İngiltere ve Almanya’dan tablolar getirtti. Bu koleksiyon Saint Petersburg’daki Hermitage Müzesi’nin çekirdeğini oluşturacaktı. Aydınlanma çağının önde gelen düşünürleri ile dost oldu. Bunların arasında Fransız yazar Voltaire de vardı. Bu döne, Rus Aydınlanması olarak adlandırıldı. Rus yazar ve sanatçıların, ülke üzerinde çok önemli etkileri oldu. Avrupa’daki erkek monarkların hepsi değilse de birçoğunun olduğu gibi Catherine’in de bir dizi aşığı vardı. Adı bu konuda bayağı kötüye çıkmıştı. Zira genç erkeklerle olan ilişkisini gizlemek için pek çaba harcamıyordu. En azından bir tane gayrimeşru oğlu olduğu bilinmektedir. Hatta geleceğin çarı 1. Paul’ün bile 3. Peter’den değil Rus kontundan olma ihtimali vardı. Catherine seks hayatı ile ilgili pek çok dedikodununsa siyasi düşmanları tarafından uydurulduğu düşünülmektedir. Catherine altmış yedi yaşında felç geçirdi ve Saint Petersburg’da hayatını kaybetti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun