Büyük Alfred

  • Önem : Viking istilalarına karşı gösterdiği başarıyla bilinen Wessex Kralı
  • Doğum : 849
  • Ölüm : 899

Büyük Alfred, Doğu Anglosakson kraliyeti Wessex'in Kralı ve İngiltere adını tarihte ilk defa kullanan kişi olarak tarihe adını yazdırdı. Bir Viking istilasına karşı koymak için çeşitli Anglosakson krallıklarını birleştirdi. Onun döneminde İngiltere’de bilim ve edebiyatın yükselişi başladı. Vikinglerin ülkeden atılmasında oynadığı rol nedeniyle “Büyük” adıyla anılan tek kral oldu. İngiltere’nin Sakson savaş lordları tarafından çeşitli krallıklara bölündüğü dönemde, Kral Etfhelwuf’un beşinci oğlu olarak dünyaya geldi. 5. oğul olduğu için de kral olması beklenmiyordu. Nitekim papazlık eğitimi almıştı. Çocukken Roma’ya gidip Latince öğrendi ve hatta Papa 4. Leo tarafından Roma konsülü olarak seçildi.

Ülkesini birleştirmiş bir kral olarak Alfred, bilimi canlandırmak ve Viking Savaşları sırasında yıkılan manastırları yeniden inşa ettirmekle uğraştı. Bir okul açtı ve Latince yazılmış üç cilt dini ve tarihsel metni Anglosakson diline tercüme ettirdi. 865 yılındaki Viking istilasının ardından Wessex savunmasının hazırlanması için ağabeylerine katıldı ve Alfred kardeşleriyle birlikte Vikingleri yenilgiye uğrattı. Sonraki yıllar boyunca Alfred, Vikingleri adadan çıkartmak için mücadele etti. 886 yılında Londra’yı ele geçirdi. Bu süreçte bölünmüş krallıkları İngiliz halkının toprağı anlamına gelen “Angelcynn Krallığı” adı altında birleştirdi. Öldüğü zaman Danimarkalılar, Doğu İngiltere’de küçük bir alana sıkıştırılmıştı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun