Bülent Ecevit

Bülent Ecevit
  • Görev : Türk siyaset ve devlet adamı, başbakan, şair, gazeteci ve yazar
  • Doğum : 28 Mayıs 1925 - İstanbul
  • Ölüm : 5 Kasım 2006 - Ankara
  • Başlıca Eserleri : Şiir: Şiirler, Işığı Taştan Oydum, El Ele Büyüttük Sevgiyi, Bir Şeyler Olacak Yarın, Ortanın Solu, Bu Düzen Değişmelidir, Atatürk ve Devrimcilik, Kurultaylar ve Sonrası, Demokratik Sol ve Hükümet Bunalımı, Demokratik Solda Temel Kavramlar ve Sorunlar, Dış

Türkiye siyasi tarihinde önemli bir yeri bulunun Bülent Ecevit, orta öğrenimini İstanbul’da Robert College’da gördü. Basın Yayın Genel Müdürlüğü’nde çevirmen olarak çalışmaya başladı. 1946’da okul arkadaşı Rahşan Aral Ecevit ile evlendi. Londra Büyükelçiliği Basın Ataşeliği’nde kâtiplik yaptı. Cumhuriyet Halk Partisi’nin yayın organı Ulus gazetesine girdi. Ulus gazetesi Demokrat Parti tarafından kapatılınca Yeni Ulus ve Halkçı gazetelerinde köşe yazıları kaleme aldı ve yazı işleri müdürlüğü yaptı. 1955’te Amerika Birleşik Devletleri’nin Kuzey Carolina eyaletinin Winston-Salem şehrinde The Journal and Sentinel’de konuk gazeteci olarak çalıştı. Harvard Üniversitesi’nde sekiz ay sosyal psikoloji ve Ortadoğu tarihi üzerine araştırmalar yaptı. O sırada üniversitenin rektörü olan Henry A. Kissinger ile tanıştı. Katıldığı antikomünizm seminerlerinde Olof Palme, Bertrand Russell gibi isimlerle beraber oldu. 1953’te Cumhuriyet Halk Partisi’ne kaydoldu, Ankara milletvekili seçildi. 1965 seçimlerinden sonra Zonguldak’tan milletvekili seçildi. İnönü’nün genel başkanlıktan istifa etmesi üzerine genel başkan seçildi. 14 Ekim 1973 seçimlerinde Ecevit’in partisi en fazla oyu aldıysa da çoğunluğu sağlayamadı. Millî Selâmet Partisi ile yaptığı koalisyonda ilk defa başbakan oldu.

Hitabet gücü, girişimciliği ve demokratik tavrı ile dikkat çeken Ecevit, Adalet Partisi’nden ayrılan on bir milletvekilinin desteğiyle hükümeti kurdu. Bozulan ekonomik durum, sağ-sol çatışması, cinayetler ülkeyi güç duruma soktu. 14 Ekim 1979 ara seçimlerinde başarısızlığa uğradı ve görevden ayrıldı. 1985 yılında eşi Rahşan Ecevit, Demokratik Sol Parti’yi kurdu. Ecevit Demokratik Sol Parti’nin başına geçti. 11 Ocak 1999’da Demokratik Sol Parti azınlık hükümetini kurdu ve dördüncü defa başbakan oldu. 18 Nisan 1999’da yapılan seçimlerde Demokratik Sol Parti % 22,19 oyla birinci parti olunca Milliyetçi Hareket Partisi ve Anavatan Partisi ile yapılan koalisyon hükümetinde de Ecevit başbakanlığı üstlendi. 2002 Mayısında hastalandı. Hastanede durumu kötüleşince evine getirildi. Sağlığı daha da kötüye gittiğinden hükümete yönelik eleştiriler arttı, parti içi muhalefet çoğaldı. 25 Temmuz 2004 tarihli Demokratik Sol Parti kongresiyle Ecevit’in genel başkanlığı ve aktif siyaseti sona erdi.
 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Çetin, Atilla, Mustafa Bülent Ecevit, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2016, c.Ek-1, sf.390-391

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun