Buda

Buda
  • Önem : Budizm inancının kurucusu
  • Yaşadığı Dönem : 5. ve 6. yüzyıl

Yaygın olarak Buda adıyla bilinen Siddharta Guatama, MÖ 5. ya da 6. yüzyılda bugün Nepal sınırları içerisinde bulunan bir köyde dünyaya geldi. Efsaneye göre babası, Himalaya Dağları’nın eteğindeki bir bölgeyi yöneten güçlü bir kraldı. Genç Buda, babasının imkânları sayesinde refah içinde olduğu kadar dış dünyaya izole bir şekilde büyüdü. Ancak içinde bulunduğu refah Buda’yı tatmin etmedi. Sarayın dışında olup bitenleri, acı çeken insanları görüp, acının kaynağını ve aklındaki birçok sorunun cevabını bulmak istiyordu. Tüm bu düşüncelerin ardından Buda saraydan ayrıldı, yirmili yaşların sonlarına doğru çileciliği seçti, dini bir hayat yaşamaya başladı ve kendini meditasyona verdi.

Ömrünü bu uğurda harcadığı dönemde 35 yaşındayken ufuk açıcı bir deneyim yaşayan Buda, 49 gün bir incir ağacının altında meditasyon yaparak Nirvana’ya ulaştı. Budistler bu olaya “Büyük Aydınlanma” adını verirler. İnanışa göre bu olayın ardından varlığın tüm sırları bu mutlak aydınlanmayla ona açıldı. O zamandan beri “aydınlanmış olan” anlamı taşıyan Buda adıyla anılmaya başladı. Buda insan acılarının kaynağının arzu olduğunu vaaz etti. Ona göre acılardan kurtulmanın yolu arzulardan özgürleşmek, benlikten kurtulmak ve ahlaki yaşam için gereken “sekiş katlı asil yoldan” gitmekti. Bu anlayış pek çok Uzakdoğu kültürünün temellerini teşkil eden ahlaki bir öğretiydi. Büyük aydınlanmadan sonra Buda, Ganj Düzlüğü olarak bilinen Kuzey Hindistan ve Nepal boyunca seyahat etti. İnsanlara vaaz verdi ve yeni takipçiler kazandı. Sonunda babasının krallığına döndü ve pek çok akrabasını Budist yaptı. Budizm Buda hayattayken hızlıca yayıldı. Yeni bir din kurucusu olarak pek çok suikast girişiminden sağ olarak kurtulmayı başardı ve 80 yaşında öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun