Blaise Pascal

Blaise Pascal
  • Meslek : matematikçi, fizikçi, filozof
  • Doğum : 1623 - Montferrand’, Fransa
  • Ölüm : 1662 - Paris, Fransa

Fransız matematikçi, fizikçi ve düşünür olan Pascal, Hristiyan inançlarını her yönüyle savunan Batılı düşünürlerden biri olarak felsefe tarihinde kendine özgü bir yere sahiptir. Pascal, Fransa’daki Montferrand’da doğdu ve matematikçi olan babası tarafından eğitildi. Bünyesi zayıf bir çocuktu. Ömrü boyunca sağlık sorunları yaşadı. Bu sorunlardan dolayı yirmi dört yaşından sonra katı yiyecekler tüketemedi. Pascal’ın bilme çok önemli katkıları oldu. On dokuz yaşındayken “Pascal Hesap Makinesi” ya da “Pascaline” adıyla bilinen bir cihaz icat etti. Bu aygıt toplama ve çıkarma işlemleri yapabiliyordu. Hidronomik alanında çığır açan katkıları oldu. Ünlü 1648 deneyinde vakumların varlığını kanıtladı. Matematik alanında olasılık çalışmalarının geliştirilmesine katkıda bulundu.

Tanrı’nın gerçekten var olmadığını kesin olarak bilmenin imkansız olduğunu, yine de ona inanarak insanın kendisini garanti altına alabileceği yönünde mantık yürüten Pascal, eğer Tanrı varsa cehennemde sonsuza kadar kalmaktansa cennete gitmenin daha akıllıca olduğunu belirtir. Bu mantık yürütme “Pascal Bahsi” olarak bilinen sofistike argümanın kısa bir özetidir. Fransız bilim adamı ve matematikçi Blaise Pascal’ın adıyla anılmaktadır. Pascal’ın ölümünden sonra felsefe eserlerinin bir parçası olarak yayınlanmıştır. Bu bahis, bir dini inanç savunusunun en pragmatik ya da Pascal’ın eleştirmenlerine göre en iki yüzlü argümanını teşkil etmektedir. 1654 yılında dini bir uyanış olarak yorumladığı bir rüyanın ardından matematik ve fizik çalışmalarını bıraktı. Bilimsel araştırmaların zaman kaybı olduğuna inandı. Pek çok arkadaşıyla ilişkisini kesti. Hayatının kalan kısmını Roma-Katolik inancının savunusunu yapmak için yazı yazmaya adadı. Bu metinleri ölümünün ardından “Pensees” adıyla yayınlandı. Otuz dokuz yaşındayken Paris’te öldü.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013
 
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun