Billy Sunday

Billy Sunday
  • Meslek : Beyzbolcu ve rahip
  • Doğum : 1862
  • Ölüm : 1965

Bir dönem Amerika’nın en tanınmış rahiplerinden biri olan bununla birlikte sporcu kimliğiyle de tanınan Billy Sunday babasının doğumundan birkaç hafta önce ölmesinden dolayı annesi onu yetimhaneye bıraktı. Yetimhanede ilk kez ünleneceği beyzbol alanında yeteneğini sergiledi. Hızlı koşuyordu. Keşfedilmesinin ardından profesyonel olarak Chicago White Stocking, Pittsburgh ve Philadelphia gibi takımlarda oynadı. 1891 yılında beyzbolu bıraktıktan sonra rahipliğe başladı. 1896 yılından itibaren Orta Batı’yı trenle dolaşarak vaazlar verdi. Bir beyzbolcu olarak sahip olduğu ününü vaazlarına dinleyici bulmak için kullandı. Ziyaret ettiği şehirlerdeki amatör oyunlara zaman zaman hakemlik yaptı.

Güçlü sesi ve halka hitap eden vaazlarıyla ünlenen Sunday’in büyük bir enerjisi vardı. Aynı anda hem bir gelenekçi hem de kitle iletişim araçlarını yaygın bir biçimde kullanarak köktenci evanjelik Billy Graham gibi isimlerin önünü açan bir yenilikçiydi. Vaazlarında içki, evrim ve dans karşıtı mesajlar verdi. Bir Presbiteryen olmasına rağmen mezheplerarası bir söylem kullanıyordu. Bu sayede takipçilerinin sayısı artmıştı. Eşi Nell Thompson Sunday sayesinde milyon dolarlık bağışlar toplamaya başladı. Popülaritesinin doruğuna büyük ölçüde desteklediği Birinci Dünya Savaşı sırasında ulaştı. Tanınırlığı sayesinde 1919 yılında alkol yasağını getiren 18. anayasa değişikliğinin kabul edilmesinde büyük rol oynadı. Ancak oğullarının adlarının karıştığı skandallar ününe leke sürdü. Yetmiş iki yaşında öldüğü sırada etkisini büyük ölçüde kaybetmişti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun