Billie Holiday

Billie Holiday
  • Meslek : ABD’li şarkıcı
  • Önem : Blues tarzının en iyi yorumcularından
  • Doğum : 7 Nisan 1915 – Baltimore, ABD
  • Ölüm : 17 Temmuz 1959 – New York
  • Albümleri : Billie’s Blues, Easy Living, Strange Friut, God Bless the Child, Dont Explain, All of Me, You’ve Changed
  • Kitapları : Lady Sing the Blues

Blues türünün en iyi yorumcuları arasında görülen ABD’li şarkıcı Billie Holiday Baltimore’da dünyaya geldi. Gezgin bir gitarcının kızı olan Holiday’in çocukluğu New York sokaklarında yoksulluk içinde geçti. On beş yaşında fahişelik yaptığı ileri sürülerek hapse atılan Holiday, Louis Armstrong ve Bessie Smith gibi şarkıcılardan etkilenerek caz tarzı müziğe ilgi duymaya başladı. Şarkıcılığa ise 1931 yılında Harlem’de bir barda sahne alarak başladı. İlk plağını 1933’te Beny Goodman ve orkestrasıyla doldurdu. Bir süre Count Basie, Arie Shaw ve Paul Whiteman’ın orkestralarıyla çalıştıktan sonra 1940 yılında gece kulüplerindeki solo programlarla büyük ilgi topladı. Son yıllarını eroin tutkusunu yenme çabası içinde geçirdi.

Holiday, Bassie Smith ile birlikte, kökenleri Afrika’ya dayanan Amerikan siyahilerinin müziği bluesun en iyi yorumcularındandır. Müzik eğitimi almamış olmasına karşın, eşine az rastlanır bir teknik geliştirmiş, sezgi ve duyguların ağır bastığı söyleyiş tarzı, kendine özgü diksiyonu ve doğaçtan söylemedeki ustalığı ile caz tarihinin en yetenekli kadın şarkıcılarından biri sayıldı. “Fine and Mellow” gibi blues ezgilerindeki başarısını “Lover Man” ve “Travilin Light” gibi popüler şarkılarda da sürdürdü. Louis Amstrong, Bessie Smith ve saksafoncu Lester Young, etkilendiği caz sanatçıları arasındadır. En başarılı dönemi Lester Young ile birlikte çalıştığı 1936-1943 yıllarıdır. Holiday ve Young, insan sesine çalgı eşliğinin en yetkin örneklerini vermişlerdir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Su İdil, Gardenyalı Kadın: Billie Holiday, Pivolka Dergisi, c.7, sayı.24, 2017

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun