Bidâr Kadınefendi

  • Önem : II. Abdülhamid'in eşi
  • Doğum : 1858
  • Ölüm : 1 Ocak 1918 - İstanbul

Alımlı bir Çerkez kızı olan Bidar Kadınefendi, II. Abdülhamid’in haremine, şehzadeliğinin son yılı olan 1875 yılında girdi ve Abdülhamid’in tahta çıktığı günlerde de kızı Naime Sultan’ı doğurdu. Bu doğum sayesinde Dördüncü Kadınefendi payesini alan Bidar Kadınefendi, Abdülhamid’in eşlerinin en güzeli ve alımlısı olarak bilinmektedir. Abdülhamid onu gençliğinde çok fazla severmiştir. Almanya imparatorunun eşi ziyaretinde sarayda yapılan karşılama töreninde padişah tarafından imparatoriçeye, eşi olarak tanıtıldığında, hem güzelliği hem de saray tarzı giyimiyle konukları hayran bırakan Bidar Kadınefendi, ince yapılı, kumral tenli ve yeşile çalan ela gözlere sahipti. Ziya Şakir Efendi, padişahın, pek sevdiği ve kıskandığı bu ufak tefek eşini bazen, kürkünün arasına alıp saatlerce yanında oturtmak gibi bir adetinin olduğunu, bir seferinde de onun pencereden kardeşi Kemaleddin Efendi’ye baktığını sanarak kıskançlık krizi geçirdiği yazmaktadır.

Şehzade Abdülkadir Efendi’nin de annesi olan Bidar Kadınefendi, Abdülhamid’in geçimsiz kadınlarından biri olarak bilinir. Yıldız Sarayı’nda Hünkâr Sofrası’nın üst katındaki Küçük Mabeyne bakan dairede oturan Bidar, en çok Nurefsun Hatun’la geçim sağlayamadı. Onun padişahtan boşanıp ayrılmasından sonra, kendi altındaki Dilpesend ve padişahın en çok sevdiği şehzadesi Burhaneddin Efendi’nin annesi Dördüncü Mazide Kadınefendi ile çekişti. Diğer kadınefendiler üzerinde hakimiyet kuran Bidar, Nevcedid’in gözde olması üzerine, II. Abülhamid onun hırpalamalarından kurtarmak için Yıldız Sarayı’nın ücra bölümünde emniyete alarak gizli gizli buluşmaya başladı. 1895’te Nazikeda’nın ölümü Nurefsun’un boşanmasından sonra, ikinci kadınefendiliğe yükselen bu eşi de Abdülhamid’e Selanik menfasında eşlik etmeyerek önceleri Fenerbahçe’de, daha sonra Erenköy’deki köşkünde oturdu. Sabık padişah, Beylerbeyi Sarayı’nda son yıllarını geçirirken Bidar Kadınefendi de sarayı ve eski devri unutmuş olarak Erenköy’de yaşamını sürdürdü. Bu dönemde mücevherlerini çaldırdı. Abdülhamid’in ölümünden 40 gün önce vefat eden Bidar Kadınefendi, Beşiktaş Yahya Efendi Dergâhı’ndaki hanedan kadınlarına ve şehzadelere ait türbeye gömüldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Necdet Sakaoğlu, Bu Mülkün Kadın Sultanları, Valide Sultanlar, Hatunlar, Hasekiler, Kadınefendiler, Sultanefendiler, s.492,493, Oğlak Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun