Benjamin Franklin

Benjamin Franklin
  • Meslek : Yayımcı, yazar, filozof, siyasetçilik ve bilim insanı
  • Doğum : 1706
  • Ölüm : 1790

Yayımcılık, yazarlık, filozofluk, mucitlik, siyasetçilik ve bilim insanlığı gibi birçok vasfı bünyesinde barındıran Benjamin Franklin, Amerikan Devrimi’ne olan desteği ve yaptığı elektrikli deneyleri ile ün kazandı. Boston’da dünyaya gelen Franklin, bir gazete yayımcısı olan ağabeyinin yanında çırak olarak çalıştı. Genç delikanlı, ağabeyinin kötü muamelesi neticesinde buradan ayrıldı ve Philedelphia’ya gitti. Burada kendi gazetesini çıkardı. Franklin’in maddi başarısı ona bilim ve politika ile ilgilenme şansı verdi. On üç kolonide yürütülen bilimsel çalışmaları destekleyen Franklin, 1743 yılında “Amerikan Felsefe Topluluğu”nu kurdu. İlerleyen dönemlerde basım işini bırakarak elektrikle ilgili deneylerle ilgilenmeye başladı. Bu çalışmalarıyla birlikte yıldırımın, elektriğin bir formu olduğuna dair bir makale yayınladı.

Franklin elektrik çalışmalarına devam ettiği süreçte 1757 yılında Pennsylvania Meclisi’ni temsil etmesi için Londra’ya gönderildi. Giderek huzursuzlanan koloniler adına İngiltere’de diplomasi faaliyeti yürüttü. Savaşın başlamasının ardından 1775 yılında geri döndü. 1776 yılında “Bağımsızlık Deklarasyonu”na imza atanlardan biri oldu. Kongre daha sonra Franklin’i Paris’e gönderdi. Bilimsel ünü sayesinde Fransız hükümetini kolonilere yardım etmeye ikna etti. Ömrünün son yıllarında otobiyografisini yazan Franklin, köleliği eleştiren yazılar kaleme aldı. Seksen dört yaşında Philedelphia’da öldü. Bilim, astronomi ve mühendislik alanında araştırmalar yapan, aynı zamanda bir müze olan Philedelphia’daki Franklin Enstitüsü ölümünün ardından açıldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun