Benito Mussolini

Benito Mussolini
  • Meslek : İtalyan faşist diktatör
  • Doğum : 1883
  • Ölüm : 1945

Avrupa’da faşizmin kurucusu olarak anılan ve ilk faşist lider olan Benito Mussolini, yirmi bir yıl boyunca İtalya’da faşist diktatörlüğünü sürdürdü. Ülkesini demir yumrukla yönettiği iktidarı boyunca basını yasakladı, rakiplerini ezdi ve Alman müttefiki Adolf Hitler için bir ilhan kaynağı oldu. Bir demircinin ve öğretmenin oğlu olan Mussolini, asi bir çocuktu. Diğer öğrencileri kalem çakısı ile yaraladığı için okuldan atılmıştı. Mussolini on dokuz yaşında askerlikten kaçmak için İtalya’dan ayrıldı ve İsviçre’ye yerleşti. İtalya’ya dönmesinin ardından sosyalist gazetelerde çalışmaya başladı. Kapitalizmi eleştiren makaleleri ve abartılı konuşma tarzı ile ünlendi. Başlarda İtalya’nın Birinci Dünya Savaşı’na katılmasına karşıydı. Ancak aniden tavır değiştirdi ve 1916 yılında savaşın coşkulu bir destekçisi oldu. Bu nedenle de sosyalist partiden atıldı.

Mussolini’nin başkanlığını yaptığı faşist parti 1904 yılında kuruldu. Parti, İtalyan savaş gazilerinden büyük destek gördü. İşçi mücadelesi ve politik tıkanıklıktan yararlanan “Kara Gömlekliler” 1922 yılında iktidarı ele geçirdi. Kralı, Mussolini’nin başbakan yapmaya zorladılar. Mussolini rakip partileri ve sendikaları yasakladı. Ekonominin temel sektörlerini devletleştirdi. Yol, tren yolu, fabrika yapımı gibi kapsamlı bayındırlık programı hazırladı. İtalya’nı uluslararası prestijini yükseltme umuduyla 1935 yılında Etiyopya’yı işgal etti. İspanya İç Savaşı’nda milliyetçi kanadı destekledi. 1939’da Nazi Almanyası ile Çelik Paktı’nı imzaladı. Nazi Almanyası’nın ırkçı politikalarının çok büyük destekçisi olmamasına rağmen 1938 yılında o da Yahudi karşıtı yasalar çıkartarak Hitler’in safında yer aldı. İtalyan Yahudileri’nin dörtte biri sınır dışı edildi veya II. Dünya Savaşı’na katıldı. Üç yıl sonra Müttefikler İtalya’yı işgal etti ve Mussolini devrildi. Kısa bir süre için tutuklu kaldı, ancak Naziler tarafından serbest bırakıldı. Kuzey İtalya’daki Nazi kontrolü altındaki bölgenin kukla lideri oldu. 1945 yılında iktidarını kaybettikten sonra İsviçre’ye kaçmaya çalışırken yakalandı. Altmış bir yaşında partizanlar tarafından idam edildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun