Benedict Arnold

Benedict Arnold
  • Önem : Amerikan Devrimi sırasında taraf değiştirerek İngilizlerin safına geçen ve savaşın seyrini değiştiren asker
  • Doğum : 1741
  • Ölüm : 1801

Amerikan Devrimi sırasında saf değiştirerek İngilizlerin tarafına geçen General Benedict Arnold ortaya koyduğu ihanetle bilinmektedir. Açgözlülüğünün ve hırsının onu bu ihanete sürüklediği söylenmektedir. Connecticut’ta doğan Arnold, Fransızlar ve yerlilerle yapılan savaşlara koloni milisi olarak katıldı. Savaştan sonra eczacı bir tüccar olarak çalıştı. Pek çok diğer sömürgeci gibi o da 1760’lı yıllarda İngilizler tarafından yüklenen ağır vergilere öfkelendi. 1775 yılında devrimin başlamasının ardından tekrardan orduya katıldı. Saf değiştirmeden önce sevilen biri olan Arnold, 1775 yılında New York’taki Fort Ticonderoga saldırısının liderlerinden biri olarak görev yaptı. Saratoga Savaşı’nda yer aldı ve ciddi şekilde yaralandı. Bu muharebe savaş tarihinde önemli bir dönüm noktasıydı. Eğer daha sonra taraf değiştirmeseydi muhtemelen kahraman olarak anılacaktı.

Arnold Ticonderoga’daki başarılarına rağmen Anayurt Kongresi onu terfi ettirmeyi hep göz ardı etti. Ayrıca zimmetine para geçirmekle suçlandı ve bazı ordu masraflarını ödemeye zorlandı. Bu durum onun kişisel borçlarını arttırdı ve kongreye olan öfkesini daha da büyüttü. 1779 yılında İngiltere kralına sadık birinin kızıyla evlendi. Eşi onu saf değiştirmesi için cesaretlendirdi. Aynı yılın sonlarına doğru onun yardımıyla İngilizlerle gizli görüşmeler yapmaya başladı. 1780 yılında Arnold’a West Point bölgesinin sorumluluğu verildi. Bu nedenle İngilizlerle olan görüşmeleri sıklaştı. En sonunda ise net olarak saf değiştirdi. Yapılan antlaşma ile kurulan planlar Arnold’un yakalanmasıyla suya düştü. Antlaşma sağladığı John Andre casuslukla suçlandı ve idam edildi. Arnold ise Hudson Nehri’ne demirlemiş bir İngiliz gemisine kaçarak son anda yakalanmaktan kurtuldu. Saf değiştirmesinin ardından Arnold İngiliz ordusunda tuğgeneral oldu. Savaştan sonra Londra’ya gitti ve altmış yaşında orada öldü. Arnold’un ölüm döşeğindeyken yaptığından pişman olduğu ileri sürülmektedir. Bu ifadenin uydurma olması da muhtemeldir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun