Benazir Butto

Benazir Butto
  • Doğum : 1953 Pakistan/Karaçi
  • Ölüm : 2007 Pakistan/Ravalpindi
  • Parti : Pakistan Halk Partisi
  • Din : İslam/Sünni

Pakistan'ın en tanınmış politikacısıdır. Pakistan başbakanlığı yapan Zülfikar Ali Butto'nun (1928-1979) kızıdır. Onun askeri darbe ile devrilmesi Benazir'in politikaya atılmasında etkili oldu. Politika içerisinde yaptıkları ile demokrasinin simgesi haline geldi. İki dönem başbakanlık yapan Benazir Butto, 2007 yılında El Kaide ile ilişkileri olduğu saptanılan teröristlerce öldürüldü. Benazir Butto yanlıları tarafından yapılan protesto gösterilerinde başka ölümler de meydana geldi ve o yıl yapılacak seçimler 2009'a ertelendi.

İntihar Saldırısı Sonucu Ölümü 

Ülkenin en kalabalık şehirlerinden Ravalpindi'ye miting için gelen Benazir Butto, seçim konuşmasını bitirdikten sonra aracına yöneldiği anda intihar eylemcisi harekete geçti. Eylemci, önce silahla Benazir Butto'nun göğsüne ve boynuna ateş etti, sonra üzerindeki bombayı miting alanında havaya uçurdu. Bombalı intihar saldırısında ağır yaralanan 54 yaşındaki Benazir Butto, acilen ameliyata alındı. Butto'nun kocası Asıf Ali Zerdari, eşinin durumunun kritik olduğunu açıkladı. Pakistan İçişleri Bakanlığı sözcüsü Cevad Şima ise, ameliyata alınan Butto'nun öldüğünü açıkladı. Patlayan bombalar Butto'yla birlikte 20 kişinin daha canını aldı. Binlerce kişinin toplandığı Liyakat Bağ Parkı'nda düzenlenen saldırı sonucu, ölenlerin vücutlarından kopan parçalar etrafa saçıldı. Pakistan İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada; Butto'nun kurşunla değil patlamanın etkisiyle başını çarptığı kafatasında oluşan kırık nedeniyle vefat ettiğini belirtti. Benazir Butto'nun ölümünden sonra ülkenin her yanında olaylar ve gösteriler meydana geldi. Seçimler 2009 yılına ertelendi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez.
Kaynakçalar

Benazir Butto 'Doğunun Kızı' İstanbul:Pegasus Yayınları 2008

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun