Benazir Butto

Benazir Butto
  • Meslek : Pakistan eski başbakanı
  • Doğum : 1953 Pakistan/Karaçi
  • Ölüm : 2007 Pakistan/Ravalpindi
  • Parti : Pakistan Halk Partisi
  • Din : İslam

Pakistan’ın en çok tanınan politikacısı ve başbakanı olan Benazir Butto, uzun süre askeri rejimle yönetilen bir ülkede demokrasinin sembolü haline geldi. Butto, Pakistan eski başbakanı Zulfikar Ali Butto’nun kızıydı. Harvard ve Oxford’da eğitim gördü. 1977 yılında Pakistan’a döndü. Babası askeri bir darbe ile devrilmişti. İki yıl sonra asıldı. Bu olay Butto’nun siyasete atılmasında çok önemli bir rol oynadı. Babasının görevden alınmasının ardından 1988 yılında yapılan ilk özgür seçimlerde Butto başbakan seçildi. Otuz beş yaşındaydı ve bir İslam ülkesinin kadın lideriydi. Görev süresi iki yıldan az sürdü. Ordu onu yolsuzluk suçlamalarıyla devirdi. 1993 yılında yeniden seçildi ve üç yıl sonra tekrar görevden alındı. Butto’yu eleştirenler onun döneminde Taliban’ın Pakistan desteğiyle Afganistan’ı ele geçirdiğini söylemektedir.

Butto ve eşi Asif Ali Zardari kendilerini hedef alan yolsuzluk suçlamaları nedeniyle sürgüne gittiler. Butto 1999 ve 2007 yılları arasında Londra ve Dubai’de yaşadı. Pakistan’a dönmesi halinde tutuklanması riski vardı. Butto yolsuzluk suçlamalarının politik karşıtları tarafından üretildiğini düşünüyordu. 2007 yılında Pakistan’a dönüp 1999 yılında askeri bir darbe ile gücü eline geçiren diktatör Pervez Müşerref’e meydan okuyacağını ilan etti. Havaalanında büyük bir kalabalık tarafından karşılandı. Bu sırada patlatılan bomba Butto’yu etkilemese de 100’den fazla kişinin ölmesine neden oldu. İki ay sonra El Kaide ile ilişkili teröristlerce öldürüldü. Eşi partisinin başına geçti. 2008 yılında Pakistan başkanı oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun