Barış Manço

Barış Manço
  • Doğum : 2 Ocak 1943-İstanbul
  • Ölüm : 1 Şubat 1999-İstanbul
  • Meslek : Şarkıcı, Besteci, Aranjör, Söz yazarı, Oyuncu, TV program yapımcısı
  • Müzik Tarzı : Anadolu Rock
  • Tam ismi : Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço

Barış Manço, Türk müzisyen, şarkıcı, besteci, söz yazarı, oyuncu,TV programcısı, sunucu. Yazıp bestelediği şarkılarla büyük kitlelere ulaştı. Özellikle çocuklara yönelik tavırlarından dolayı toplumun büyük kesiminden kabul gördü. 1988 yılının Ekim ayında TRT 1’de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan "7'den 77'ye" adlı televizyon programı, 1998 yılının Haziran ayında 378. kez ekrana gelerek Türk televizyonculuğunda ulaşılması zor bir rekoru kırdı. 1994 yerel seçimlerinde Tansu Çiller başkanlığındaki Doğru Yol Partisi'nden Kadıköy Belediye Başkanı Adayı oldu, ancak rahatsızlığı üzerine seçimden önce adaylıktan çekildi. Dünyanın bir çok ülkesini gezmesinden ötürü bir seyyah olarak da kabul görürken ''Barış Çelebi'' ünvanını da kazandı. 1991 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Sanatçısı ünvanına layık görüldü

Hayatı 

2 Ocak 1943 tarihinde Üsküdar Zeynep Kâmil Hastanesi'nde doğdu. II. Dünya Savaşı yıllarında doğduğu için ailesi Mehmet Barış adını verdi. Oğlu Doğukan Manço katıldığı bir söyleşide "Babam 1943'te İstanbul'da doğdu ve Türkiye'de ilk Barış ismini aldı. Barış ismi, 1941'de dünya savaşlarının ardından barışa duyulan özlemden doğdu." açıklamasıyla babasının Türkiye'de ilk Barış isimli kişi olduğunu ve adının Tosun Yusuf Mehmet Barış Manço olduğunu söylemiştir.

Anadolu Rock türünün kurucu üyelerinden olan Barış Manço, Galatasaray Lisesi'nde öğrenci iken ilk kez sahneye çıktığı 1958 yılından bu yana,Türk Sanat Dünyası'nın kilometre taşlarından biri olarak grubu “Kurtalan Ekspres” ile birlikte Türkiye'de olduğu gibi birçok yabancı ülkede sayısız konserler verdi.

Bestelediği 200'ün üzerinde şarkısı, kendisine 12 altın ve 1 platin albüm/kaset ödülü kazandırırken, bu şarkıların bir bölümü daha sonra Yunanca, Bulgarca,Arapça, Farsça,Kürtçe, Japonca, İbranice,Fransızca ve Flemenkçe'ye çevrilerek, kendisi ve/veya başka sanatçılar tarafından da seslendirildi.

1988 yılında Ekim ayında TRT 1'de çocuk ve aileye yönelik bir eğitim kültür ve eğlence programı olarak başlayan “7'den 77'ye”,Türk Televizyonculuğu'nda şimdiye kadar ulaşılamamış bir rekora imza attı.Türkiye'de en uzun ve en başarılı televizyon yayıncılığını yaptı.

“Ekvator'dan Kutuplar'a” 5 kıtada 100'den fazla değişik yöreye giderek, 600.000 km'ye yakın yol kateden Barış Manço ülkemiz belgeselciliğine farklı bir boyut getirdi.

Yüksek öğrenimini Belçika'da “Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi”nde tamamlayan ve çok iyi derecede İngilizce ve Fransızca konuşan Barış Manço, sanat yaşamında kendisine layık görülen 300'ün üzerinde ödülün dışında,aşağıdaki ünvanlara da sahiptir.

Ölümü

1990'lı yılların sonlarına doğru “Kaplumbağanın Öyküsü” projesini “Mançoloji” adlı son albümüyle sevenlerinin beğenisine   sunamadan hayata veda etti. Vefatından sonra albümü, ailesi sevenleriyle buluşturdu. Barış Manço, 1999 yılında 31 Ocak’ı 01 Şubat’a bağlayan gece bu evde vefat etti. Kadıköy Belediyesi tarafından müzeye dönüştürülen evinde, sevenlerinin ziyaretleriyle gönüllerde yaşamaya devam ediyor.

Aldığı Ödüller

Türkiye Cumhuriyeti :Devlet Sanatçısı Ankara (1991)

Hacettepe Üniversitesi:Onursal Doktora Ankara (1991)

Soka Üniversitesi:Uluslararası Kültür ve Barış Ödülü Tokyo,Japonya (1991)

Belçika Krallığı :Léopold II Şövalyesi Nişanı Brüksel,Belçika (1992) 

Fransa Devleti:Edebiyat ve Sanat Şövalyesi Nişanı Paris,Fransa (1992) 

Pamukkale Üniversitesi:Onursal Doktora Denizli (1995) 

Min-On Sanat Vakfı :Yüksek Şeref Madalyası Tokyo,Japonya (1995) 

Liege Prensliği:Onursal Hemşehrilik Beratı Liege,Belçika (1997)

 

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

http://www.barismanco.kadikoy.bel.tr/altsayfa.aspx?id=2044

http://www.sabah.com.tr/yasam/2011/12/08/oglu-baris-manconun-asil-ismini-acikladi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun