Bahaeddin Ögel

Bahaeddin Ögel
  • Kişiliği : Akademisyen, Türk kültür tarihçisi
  • Doğum : 1924 - Elazığ
  • Ölüm : 7 Mart 1989 - Ankara
  • Başlıca Eserleri : Erzurum Anıtlarında Altay Türk Sanatının İzleri, İslamiyet'ten Önce Türk Kültür Tarihi: Orta Asya Kaynak ve Buluntularına Göre, Sino-Turcica Çingiz Han ve Çin'deki Hanedanının Türk Müşavirler, Türk Kültürünün Gelişme Çağları, Türk Kültür Tarihine Giriş

Almanca, İngilizce, Fransızca, Farsça, Çince, Moğolca ve Rusça gibi dillere hakim olan Türk tarihçi Bahaeddin Ögel, İslamiyet öncesi Türk siyasi ve kültür tarihi üzerinde yaptığı çalışmalarla tanınırlık kazandı. Elazığ’da dünyaya gelen Bahaeddin Ögel, ilk ve orta öğrenimini doğduğu şehir olan Elazığ’da, lise öğrenimini ise Malatya’da tamamladı. Tarihçi kişiliğinin altyapısını oluşturduğu Ankara Üniversitesi Tarih Bölümü’nden mezun olmasının ardından Erzurum’da öğretmen olarak göreve başladı. IV. Türk Tarih Kongresi’nde sunduğu "İslam’dan önceki Türk Devletlerinde Tımar Sistemi" adlı tebliği ile dönemin önemli isimlerinden M. Fuad Köprülü’nün gözüne girdi ve bu vesileyle Hasanoğlan Köy Enstitüsü’ne tayin edildi. Bir süre sonra enstitünün bazı bölümlerinin kapatılması üzerine buradan ayrılan Ögel, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde Alam Sinolog W. Eberhard’ın danışmanlığında hazırladığı "Uygur Devleti’nin Kuruluşu" adlı doktora tezini tamamladı.

Askerlik görevini tamamlamasının ardından İran’da ve Almanya’da ilmi araştırmalarda bulundu ve Almanya’da önemli Türk tarihçileriyle çalıştı. Tayvan ve Japonya gibi Asya ülkelerinde çalışıp araştırmalarda bulunan Ögel buralarda yaptığı çalışmalarla profesörlük unvanını elde etti. Özellikle Asya’da yaptığı çalışmalarında Ögel; kültür tarihi çalışmalarında Türk kültürünü zaman ve mekân açısından bütün derinlik ve genişliğiyle ele alarak bir bütün olarak gördüğü bu kültürün köklerinin Orta Asya olduğunu, dallarının ise Avrasya’ya yayıldığını belirterek köklerle dallar arasındaki bağlantıyı ortaya koymuştur. Ülkeye dönmesinin ardından Ankara Üniversitesi’ndeki görevinin yanı sıra Mayıs Gençlik ve Spor Akademisi, Kara Harp Okulu ve Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü ve çeşitli kurumlarda dersler veren Ögel, Ankara’da vefat etti ve cenazesi Kocatepe Mezarlığı’na defnedildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Abdülkadir Yuvalı, Bahaeddin Ögel, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2007, cilt.34, sf.22,23

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun