Aziz Sancar

Aziz Sancar
  • Doğum : 1946-Mardin
  • Meslek : Kimyacı

Aziz Sancar; 2015 Nobel Kimya Ödülü'nü kazanan Türk bilim insanıdır. Orhan Pamuk’tan sonra Nobel'e layık görülen ikinci Türk vatandaşıdır.

HAYATI

1946 yılında Mardin’in Savur ilçesinde doğan Sancar, kalabalık bir aile de dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini doğduğu yerde tamamlayan Sancar, 1963 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni kazandı ve 1971 yılında başarı ile tamamladı. Savur’da 2 yıl doktor olarak çalıştıktan sonra eğitimine devam etmek için ABD’ye giden Sancar, 1997 yılından günümüze kadar orada çalışmalarına devam etti. Dallas’ta Teksas Üniversitesi’nde doktorasını, Moleküler Biyoloji dalında DNA onarımı üzerinde 1977  yılında tamamladıktan sonra DNA onarımı dalında doçentlik tezini tamamladı.

Amerika Birleşik Devletleri Nort Carolina-ChapelHill’de North Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde çalışmalarını sürdürdü. Profesörlüğe yüklesen Aziz Sancar, 300’e yakın bilimsel makale ve bu makaleler ile yaptığı 12.000 atıfla bilimsel araştırmada eşi benzeri bulunmayan bir başarı kazandı.

Çalışmalarından elde edilenler

Prof.Dr. Aziz Sancar "DNA’yı çözmek bir işe yaramaz. Ay’a gitmenin ne yararı oldu? Gen ve genomların ne yaptığını çözmek lazım"diyerekNorth Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü’nde "vücudun biyolojik saati" üzerinde etkili enzimlerden "kriptokrom" üzerine araştırmalarını sürdürüyor. Ayrıca "ABD’de klinikte hekimlik insanlık için yapılmaz, para kazanmak için yapılır. Bu yüzden klinikte çalışmak istemedim" diyerek işine olan saygısını gösteriyor. Hatta ABD’ye gitmeden, doğduğu Mardin’in Savur ilçesindeki bir köyde 2 yıl yaptığı doktorluğu unutamadığını dile getiren Sancar,"Bazen köy doktorluğunu sürdürmediğime pişman oluyorum. O yıllarda bir doktor, halkın yaşamını muazzam şekilde değiştirebilirdi" diyor.

Başarıları ve Aldığı Ödüller 

Bugüne kadar 288 makale ve 33 kitap yayımlayan Aziz Sancar, başta Vehbi Koç Vakfı olmak üzere pek çok vakıftan ve akademiden ödül kazandı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Biyokimya Dergisi, Kanser Tanı ve Tedavisinde Biyolojik Saatin Önemi, 22 Mayıs 2009

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun