Ayvacık Büyükhüsun B2 Evleri

Ayvacık Büyükhüsun B2 Evleri
  • Mimar : Han Tümertekin
  • Yapılış Tarihi : 2001

Mimar Han Tümerteki’nin Selman Bilal ve Süha Bilal için Ayvacık’ın Büyükhüsun köyünde tasarladığı safiye evi B2, yalınlığı, ölçülü malzeme, mobilya ve ışık kullanımıyla çağdaş mimarinin güzel örneklerindendir. 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü alan 2001 tarihli yapı, modern, sade ve kullanışlı tasarımıyla mimariyle ev mimarisine yeni bir boyut kazandırır niteliktedir. Ana yapısı betonarme olan iki katlı ev, elle şekillendirilmiş yerel taşlardan oluşan bir duvar üzerinde yükselmektedir. Yetkin bir kutu şeklinde tasarlanan yapının ön cephesinde, kepenklerle kapatılan boydan boya cam kullanılmış ve en az bakım gerektiren alüminyum çerçeveler ve kepenkler tercih edilmiştir. Ayrıca yapının zemini taş kaplamalardan oluşmaktadır.

Evin mimarisine dair bir diğer izlenim ise, zemin kattaki salon planın odak noktasında yer alırken üst katta yatak odalarına yer verilmektedir. Sürgüyle kapatılan mutfak, istendiğinde tamamen açık olarak da kullanılabilmekte.  Evin kendisi de boydan boya pencereleriyle, istendiğinde tamamen dış mekânlarla bütünleşmektedir. Yapı yerel mimarlıktan tamamen farklı bir nitelik taşısa da malzeme seçimiyle ve yalın yapısıyla bağlamına ait kalmayı başarıyor. Sıradan bir biçimi sıradışı yorumlayan tüm mimari ayrıntılar incelikle planlanmış olsa da sanki kendiliğinden, doğaları gereği hep böyle olduklarını hissettirmekteler.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun